94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
Wizyta w tej świątyni była choć nieoficjalnym , to jednak jednym z najważniejszych punktów pobytu Ojca świętego w Kijowie. Wzruszający przebieg miało kameralne spotkanie z grupą parafian kościoła św. Aleksandra w Kijowie. Papież zatrzymał się w kościele, który przez wiele lat był zamknięty przez komunistów i przez kilka minut modlił się przed tabernakulum.
Wcześniej papieskie błogosławieństwo i uścisk dłoni udało się uzyskać kilkunastu parafianom oraz pracującym w Kijowie księżom i siostrom.Poszczególne osoby "wyławiał" bp Stanisław Dziwisz, z uśmiechem przedstawiając Papieżowi kolejne osoby, m.in. siostrę Marię Żermenę, Francuzkę ze zgromadzenia sióstr Sacre Coeur, która pracuje na Ukrainie już 11 lat. Biskup kijowsko-żytomierski Jan Purwiński w kilku zdaniach przypomniał papieżowi historię świątyni. "Jestem bardzo szczęśliwy - powiedział KAI tuż po spotkaniu bp Purwiński przypominając, że Papież od dawna marzył o odwiedzeniu Kijowa.
Natomiast wzruszenie nie pozwoliło nic powiedzieć babci 4,5-letniego Dymitra, przed chwilą pobłogosławionego przez Papieża. W papamobile wraz z Janem Pawłem II zasiedli dwaj pracujący na Ukrainie kardynałowie, reprezentujący dwa obrządki: łaciński - Marian Jaworski i grekokatolicki - Lubomyr Husar W kościele wraz z Papieżem modlił się m.in. nuncjusz apostolski na Ukrainie, Nicola Eterović, sekretarz stanu Angelo Sodano oraz kard. Roberto Tucci.
W tym kameralnym, zamkniętym dla prasy spotkaniu uczestniczyła jedynie około 30-osobowa grupa parafian. Budowę kościoła pw. św. Aleksandra zakończono w 1842 r. Po zamknięciu go przez komunistów w 1937 r. urządzono tu m.in. obserwatorium astronomiczne, miał tu siedzibę Instytut Naukowego Ateizmu, później biblioteka. Świątynię odzyskano dopiero w 1990 r., zaś w styczniu następnego roku odprawiono tu pierwszą Mszę św. Prace remontowe prowadził polski "Energopol". Dziś kościół jest jedną z pięciu czynnych świątyń rzymskokatolickich Kijowa. Nabożeństwa odprawiane są tu po polsku i ukraińsku, zaś w niedziele i święta także po rosyjsku i angielsku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.