Pielgrzymka krok po kroku: niedziela

Niedziela, 8 czerwca 2003, RijekaGodzina 9:20
Jan Paweł II ulicami Rijeki wyruszył do Delty, miejsca gdzie będzie odprawiana dzisiejsza msza św.Godzina 9:40
Wkrótce rozpocznie się Msza św. na placu Delty w Rijece. Już o 8:50 czekało tam ok. 40 tys. wiernych. Ludzie wciąż przybywają. O 9:30 było 85 tys. osób.Godzina 9:53
Przy dźwięku fanfar na plac Delty w Rijece wjeżdża Jan Paweł II.Godzina 10:09
Słowa powitania wygłosił arcybiskup Rijeki Ivan Devčić. Rozpoczyna się nabożeństwo.Godzina 10:20
Rozpoczyna się Liturgia Słowa. We Mszy św. uczestniczy ok. 170 tys. ludzi.Godzina 10:39
Rozpoczyna się papieska homilia.Godzina 11:03
Zakończyła się papieska homilia.Godzina 11:11
Rozpoczyna się procesja z darami. Towarzyszy jej muzyka grana m.in. na ludowych instrumentach. Jan Paweł II, podobnie jak podczas poprzednich Mszy św. w Chorwacji, podarował archidiecezji Rijeka kielich mszalny.Godzina 11:20
Trwa Liturgia Eucharystii.Godzina 11:52
Msza św. zbliża się do końca. Jan Paweł II pozdrawia wszystkich zgromadzonych. Gdy pozdrowił chorwacką młodzież odpowiedział mu wybuch entuzjazmu, oklaski i długie skandowanie: "Ivane Pavle".
Ojciec Święty skierował do młodzieży wiele ciepłych słów. Pozdrowił także pielgrzymów w języku włoskim, niemieckim, słoweńskim, albańskim i polskim.

Godzina 12:08
Zakończyła się Msza św. Na placu Delty w Rijece. Ojciec Święty opuszcza miejsce celebry. O godz. 13:00 spotka się z biskupami chorwackimi w swej siedzibie w Seminarium Teologicznym w Chorwacji.

Godzina 17:20
Już za dziesięć minut Jan Paweł II przyjmie w swej rezydencji w Seminarium Teologicznym w Rijece premiera Chorwacji, Ivicę Račana. Audiencja ma potrwać kilkanaście minut. Na 17:55 premier zapowiedział konferencję prasową, na której podzieli się z dzinnikarzami wrażeniami ze spotkania z Ojcem Świętym. Papież natomiast o 18:00 wyjedzie do sanktuarium Matki Bożej Trsackiej w Rijece.Godzina 18:05
Jan Paweł II o 18:15 zacznie prywatną wizytę w sanktuarium Matki Bożej Trsackiej w Rijece. Spędzi tam około pół godziny. Podczas powrotu do Seminarium Teologicznego w Rijece planowany jest krótki postój przed katedrą św. Wita.

Godzina 18:33
Już za dziesięć minut Jan Paweł II przyjmie w swej rezydencji w Seminarium Teologicznym w Rijece premiera Chorwacji, Ivicę Račana. Audiencja ma potrwać kilkanaście minut. Na 17:55 premier zapowiedział konferencję prasową, na której podzieli się z dzinnikarzami wrażeniami ze spotkania z Ojcem Świętym. Papież natomiast o 18:00 wyjedzie do sanktuarium Matki Bożej Trsackiej w Rijece.Godzina 18:58
Papamobile właśnie podjeżdża do sanktuarium na Trsacu. Opóźnienie papieskiej wizyty w tym miejscu wynikło z przedłużenia spotkania z premierem Chorwacji, które rozpoczęło się dopiero o 17:45, kwadrans później niż planowano.

Godzina 19:26
Jan Paweł II zakończył prywatne nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Trsackiej w Rijece. Obecnie wyjeżdża w stronę swej siedziby. Po drodze zatrzyma się na chwilę przed katedrą św. Wita.
W sanktuarium Ojciec Święty modlił się przez kilka minut przed cudownym obrazem Trsackoj Gospy - Matki Bożej. Potem kolejno witał się ze wszystkimi miejscowymi zakonnikami (sanktuarium należy do franciszkanów). Obdarowano również Papieża kilkoma darami. W jednej z pamiątkowych ksiąg znalazł się fragment przetłumaczony na cześć Ojca Świętego na język polski. Jeden z braci, znający nieco nasz język powiedział o tym Papieżowi po polsku. Po złożeniu darów Jan Paweł II powiedział: "Dziękuję wam bardzo za dary, a najbardziej za dar waszej obecności".
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama