(Fanar, 30 listopada 2006) - tłum. Krzysztof Gołębiowski (Katolicka Agencja Informacyjna)
Gdy chodzi o stosunki między Kościołem Rzymu a Kościołem Konstantynopola, nie możemy zapominać o uroczystym akcie kościelnym, odsuwającym w niepamięć dawne ekskomuniki, które w ciągu wieków wpływały i ciągle jeszcze wpływają niekorzystnie na kontakty między naszymi Kościołami.
Nie mogliśmy jeszcze wydobyć z tego dokumentu wszystkich korzystnych skutków, które mogą wynikać z niego dla naszego kroczenia ku pełnej jedności. Komisja Mieszana została powołana, aby wnieść do niej znaczący wkład. Zachęcamy naszych wiernych do aktywnego udziału w tym procesie za pośrednictwem modlitwy i znaczących gestów.
2. W czasie sesji plenarnej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego, która zebrała się ostatnio w Belgradzie i którą wielkodusznie gościł Serbski Kościół Prawosławny, wyraziliśmy głęboką radość ze wznowienia dialogu teologicznego. Po kilkuletniej przerwie wywołanej różnymi trudnościami Komisja mogła ponownie się zebrać, w duchu przyjaźni i współpracy.
Omawiając temat "Soborowość i władza w Kościele" na szczeblu lokalnym, regionalnym i powszechnym, komisja rozpoczęła etap badania eklezjologicznych i kanonicznych skutków sakramentalnej istoty Kościoła. Pozwoli to podjąć niektóre z głównych problemów, ciągle jeszcze kontrowersyjne. Postanowiliśmy nieustannie wspierać, tak jak w przeszłości, pracę powierzoną tej Komisji i towarzyszymy jej członkom swoimi modlitwami.
3. Jako Pasterze zastanawialiśmy się przede wszystkim nad misją głoszenia Ewangelii w świecie dzisiejszym. Misja ta: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19) jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek aktualna i niezbędna, nawet w krajach tradycyjnie chrześcijańskich. Co więcej, nie możemy ignorować wzrostu zeświecczenia, relatywizmu, a nawet nihilizmu, przede wszystkim w świecie zachodnim.
Wszystko to wymaga odnowionego i zdecydowanego głoszenia Ewangelii, przystosowanego do kultur naszych czasów. Nasze tradycje stanowią dla nas dziedzictwo, którym musimy się nieustannie dzielić, proponować je i aktualizować. Dlatego też powinniśmy umacniać współpracę i nasze wspólne świadectwo wobec wszystkich narodów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.