Sakramenty, szczególne momenty w przekazywaniu wiary.

Katechezy przygotowujące na V Światowe Spotkanie Rodzin

1. Pieśń na wejście.

2. Modlitwa „Ojcze nasz”.

3. Czytanie biblijne: Mt 28, 16-20.

4. Czytanie z nauki Kościoła:


1. Ochrzczeni zostają poświęceni, poprzez odrodzenie i namaszczenie w Duchu Świętym, dla utworzenia duchowego mieszkania i świętego kapłaństwa, żeby podczas całego trwania ich życia, składali duchowe ofiary i świadczyli o cudach Tego, który ich powołał do swojego cudownego światła i w ten sposób, trwając na modlitwie i na chwaleniu Boga, ofiarowali samych siebie jako żywe, święte i przyjemne hostie, dając nieprzerwanie świadectwo o Chrystusie i nadziei na życie wieczne, które ma w nich początek. Wierzący sprawują swoje kapłaństwo przede wszystkim poprzez świętość życia i przyjmowanie sakramentów.

2. Sakramenty są mistrzowskim dziełem Boga, a więc to właśnie w nich urzeczywistniają się i realizują wielkie dzieła zbawienia, w sposób szczególny Wielkanocne Misterium Chrystusa, poprzez które zostaliśmy pojednani z Bogiem i uczestniczymy w jego boskim życiu. Poprzez pośrednictwo Kościoła, zbawienna łaska siedmiu sakramentów podtrzymuje nas podczas naszego życia: poprzez Chrzest Święty odradza nas jako dzieci boże i wprowadza nas do swojej rodziny; podczas Bierzmowania, umacnia nasze włączenie do Kościoła i w Chrystusa; dzięki Eucharystii otrzymujemy pełnię naszego zjednoczenia z Chrystusem i przynależności do Kościoła; w sakramencie Pojednania leczy nasze rany i odnawia naszą łączność z Bogiem, zerwaną na wskutek grzechu; w Namaszczeniu Chorych przychodzi nam z pomocą, abyśmy mogli żyć z Chrystusem podczas choroby i nadać współzbawczy sens naszemu cierpieniu; w sakramencie Małżeństwa uświęca miłość między mężczyzną i kobietą czyniąc ich znakami widzialnymi zjednoczenia Chrystusa i Kościoła; w sakramencie Kapłaństwa konsekruje kapłanów jako ministrów Chrystusa, czyni ich zdolnymi do nauczania, uświęcania i kierowania ludem Bożym.

3. Spójność życia rodzinnego jako domowego kościoła, tak w najważniejszych chwilach, jak również i w tych zwykłych i codziennych, jest bardzo ważnym czynnikiem w przekazywaniu wiary dzieciom. Dlatego też ważnym jest przekazanie im odpowiedniego i stosownego wyjaśnienia i pomaganie w ten sposób katechezą przygotowawczą do każdego sakramentu. W ten właśnie sposób, każde dziecko będzie mogło zrozumieć i przyswoić w swoim życiu odrębność i bogactwo łaski każdego z sakramentów.

4. Dlatego też właśnie, wczesna gotowość przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, wskazuje w rzeczywistości tę ważną rzecz dla rodziców, że dzieci zostały zrodzone nie tylko do życia naturalnego ale i do życia Bożego. Również coś podobnego wydarza się, jeżeli od wczesnego dzieciństwa, przygotowuje się dzieci do poczucia pragnienia przyjęcia Ciała i Krwi Chrystusa. Dokonuje się to poprzez stosowną katechezę i korzystanie z odpowiednich okoliczności. W ten właśnie sposób łatwiej im będzie, w momencie przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, przysposobić ją sobie, poprzez katechezę w rodzinie lub w parafii, oraz do uzyskania jeszcze większych korzyści. To samo można powiedzieć jeżeli chodzi o sakrament Pojednania: jeżeli dzieci widzą swoich rodziców przygotowujących się do otrzymania Chrystusowego przebaczenia właśnie poprzez ten sakrament, również i w nich narodzi się potrzeba do jego otrzymania. Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania jest okresem bardzo delikatnym, który może wzmocnić ich łączność z Chrystusem, oraz przejściem ku głębszej pobożności. Dlatego też właśnie wymaga ono szczególnego kierownictwa ze strony rodziców. To samo można powiedzieć o ukierunkowaniu w dokonywaniu wyborów życiowych, kiedy dotrze się do okresu młodzieńczego. Rodzice, skrupulatnie szanując osobiste decyzje swoich dzieci, powinni kierować nimi w wyborze stanu życia, czy to w przygotowaniu się do stanu małżeńskiego, czy to jeżeli chodzi o wybór życia w celibacie.

5. Refleksja Przewodnika.

6. Dialog:


* Dlaczego sakramenty czynią nas uczestnikami w misji Jezusa Chrystusa?
* Co należy robić aby dzieci doceniły i pragnęły przyjąć sakramenty?
* W jaki sposób można im pomóc w pokonaniu przeszkód na jakie mogą natrafić?

7. Zobowiązania.

8. Modlitwa „Zdrowaś Maryjo” i inwokacja „Regina familiae. Ora pro nobis”.

9. Modlitwa za rodzinę:
Panie udziel nam, przez przyjęte sakramenty, możliwość okazywania w każdym momencie naszego życia tajemnic śmierci i zmartwychwstania twojego Syna, których staliśmy się udziałem. Przez Chrystusa Pana naszego.

10. Pieśń na zakończenie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama