Wobec islamu - Kościół katolicki w Jordanii

W kontekście zakończonej pielgrzymki Ojca Świętego do Ziemi Świętej światowa opinia publiczna uświadomiła sobie m.in. fakt, że chrześcijanie tworzą w tym regionie żywą wspólnotę mimo istniejących trudności i spadającej liczby wyznawców.

Kościół jordański angażuje się również w sektorze służby zdrowia i pomocy społecznej. Podobnie jak w przypadku szkół, pierwsze ośrodki zdrowia powstały w końcu XIX w. Najnowocześniejsze z nich prowadzone są współcześnie przez siostry Różańca św. w Irbidzie i siostry kombonianki pracujące we włoskich szpitalach w Ammanie i Karaku. Za pośrednictwem oficjalnych instytucji i mniej formalnych organizacji grupy katolickie uczestniczą w niesieniu pomocy ofiarom konfliktów w regionie. W wyniku wojen arabsko-izraelskich w latach 1948 i 1967 pomocą byli objęci głównie Palestyńczycy. Po wojnie w Iraku wsparcia udziela się przede wszystkim emigrantom irackim. Znaczny procent środków przeznacza się także na pomoc ubogiej ludności jordańskiej. Działalność charytatywną koordynuje powstała w 1968 r. Caritas Jordania.

Pod koniec XX w. w Kościele jordańskim miały miejsce trzy ważne wydarzenia: Synod Diecezjalny, obchody Wielkiego Jubileuszu i wizyta Jana Pawła II. Synod odbył się w latach 1995-2000, wyznaczając kierunki działalności pastoralnej wobec nowych wyzwań. Obchody Wielkiego Jubileuszu stały się okazją do odnowienia i umocnienia wiary, a przez to ożywienia więzi z miejscami świętymi. Szczególnym wydarzeniem była wizyta Jana Pawła II, który w dniach 20-26 marca gościł w Ziemi Świętej, z czego pierwsze dwa dni spędził w Jordanii.

W roku 2000, krótko przed przyjazdem Papieża król Abdallah II powiedział, że katolicy i chrześcijanie w ogóle stanowią bardzo istotną i respektowaną część jordańskiego społeczeństwa. Piastując odpowiedzialne stanowiska rządowe i samorządowe, uczestniczą we wszystkich aspektach życia politycznego, ekonomicznego i społecznego kraju. Chrześcijanie odgrywają bardzo aktywną rolę w życiu jordańskiego parlamentu, zarówno jako wyborcy, jak i posłowie. Cieszą się wolnością wyznania i swobodą praktyk religijnych, bez jakichkolwiek ograniczeń; nawet w kwestii budowy kościołów. Jordańscy chrześcijanie zawsze cieszyli się uznaniem ze strony króla. „Uważamy – powiedział wówczas król Abdallah II – że wzajemny szacunek i zrozumienie między chrześcijanami i muzułmanami w Jordanii może służyć jako model tolerancji między wyznawcami obu religii. Jako Jordańczycy jesteśmy z tego ogromnie dumni”.

W podobnym tonie władca Jordanii wypowiedział się podczas wizyty Benedykta XVI. Pozytywny stosunek Abdallaha II do chrześcijaństwa znajduje odbicie w przejętym po ojcu sposobie rządzenia krajem. Zmarły w 1999 r. król Husajn przyczynił się do stworzenia w Jordanii atmosfery tolerancji religijnej i zrozumienia. Wolność religijną gwarantuje jordańska konstytucja, która zakazuje jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na przynależność religijną, niezależnie od faktu, że oficjalną religią królestwa jest islam.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg