Z udziałem ok. 50 tys. wiernych Benedykt XVI odprawił Mszę św. w Nazarecie. Uroczysta Eucharystia odbyła się w amfiteatrze pod Górą Przepaści.
W drugim wezwaniu po hebrajsku, wspominając Chrystusa, który zburzył mur wrogości, tworząc z dwóch rodzajów ludzi jedność, modlono się o pokój, by przeciwnicy wyciągnęli ręce do zgody a podzielone narody szły wspólną drogą. „Panie, Ty jesteś źródłem przebaczenia i wzbudzasz pragnienie sprawiedliwości i pokoju, które przezwyciężają instynkt odwetu. W imię Mesjasza – Jezusa prosimy, uczyń nas wolnymi!” - odczytano intencję.
„Do Boga, który nie chciał ofiar ani darów, ale dał ciało Zbawicielowi” - modlono się po włosku w intencji Kościoła w Ziemi Świętej, aby w „różnorodności rytów i duchowości dawał świadectwo Kościołom i wspólnotom kościelnym, że odmienność nie szkodzi jedności, ale ją manifestuje i umacnia między wszystkimi chrześcijanami”.
Po angielsku, wspominając pozdrowienie anielskie skierowane do Maryi „Raduj się, pełna łaski, Pan jest z Tobą”, modlono się, by wierni tej ziemi, wybranej przez Boga by objawił Swą obecność, mieli coraz większy udział w radości Maryi, trwając - mimo zewnętrznych trudności - w pewności wiary, że Bóg zawsze jest z nami”.
„Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami, wypełniając obietnice, dane Abrahamowi, Mojżeszowi i prorokom. Módlmy się w intencji Narodu Starego Przymierza, by otworzył się na pełnię Objawienia i Odkupienia” - modlono się po po francusku. Po hiszpańsku, w intencji zgromadzonych w Nazarecie, by „naśladowali przykład Maryi w ofiarowywaniu siebie każdego dnia Panu w pokorze, w codzienności”.
Rzesze wiernych witały papieża skandując: „Viva Papa!”, „Benedetto, benvenuto!”. Przy wtórze śpiewów i muzyki Benedykt XVI w „papamobile” przejechał pomiędzy sektorami.
Na Mszę przybyli nie tylko izraelscy katolicy, m.in. obrządku melchickiego, których w Ziemi Świętej żyje obecnie ok. 80 tys. oraz katolicy języka hebrajskiego. Byli pielgrzymi z Włoch, Francji, Niemiec i duża grupa z Polski, wśród nich członkowie Drogi Neokatechumenalnej. Powiewały flagi, watykańskie, włoskie, izraelskie, palestyńskie, libańskie i polskie.
Izraelskie służby bezpieczeństwa wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa m.in. z powodu zapowiadanych demonstracji z okazji obchodzonego dzisiaj przez Palestyńczyków święta Nagby – tak Palestyńczycy nazywają „katastrofę”, czyli exodus ludności palestyńskiej po izraelskiej wojnie niepodległościowej w 1948 r. Zaopatrzone w chipy karty wstępu na Mszę św. miały poczwórne zabezpieczenie i były skrupulatnie sprawdzane przez ochronę.
W pobliżu ołtarza, przy którym papież Benedykt XVI odprawiał Mszę św., posadzono wcześniej stare drzewo oliwne jako symbol pokoju. Drzewo liczy ok. 500- 1500 lat. Zasadzenie starego drzewa oliwnego było jednym z elementów rekonstrukcji terenu na Górze Przepaści na obrzeżach Nazaretu. W tym miejscu ma powstać w przyszłości krajobrazowy Las Pojednania. Teren został zaprojektowany przez Żydowski Fundusz Narodowy - „Keren Kayemeth Leisrael". Przez las wokół Góry Przepaści będą prowadziły „ścieżki refleksji i zadumy” oznakowane szyldami w językach angielskim, hebrajskim i arabskim, KKL wytyczy też trasy rowerowe przez las.
Benedykt XVI poświęcił także kamień węgielny „parku pamięci Jana Pawła II”. Park na Górze Błogosławieństw powstanie dzięki pomocy państwa Izrael i Żydowskiego Funduszu Narodowego. Opiekę nad terenem, położonym w sąsiedztwie domu pielgrzymów „Domus Galilaeae” w Korazym, powierzono Drodze Neokatechumenalnej. W 2000 r. papież Jan Paweł II odprawił tam Mszę św. z udziałem młodzieży z 72 krajów. Park jest wyrazem „szacunku dla Jana Pawła II i jego szczególnej miłości do narodu żydowskiego”.
Ponadto papież poświęcił kamienie węgielne pod budowę Międzynarodowego Centrum Rodziny, Uniwersytetu Proroka Eliasza (Mar Elias University), pierwszej chrześcijańsko-arabskiej uczelni wyższej w Izraelu oraz szkoły Don Bosco w Nazarecie.
Po Mszy św. papież udał się do klasztoru franciszkanów przy bazylice Zwiastowania.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.