Benedykt XVI oddał cześć ofiarom Holokaustu w centrum Yad Vashem. "Niech imiona tych ofiar nie zaginą" - wzywał. Wizyta w jerozolimskim instytucie była najważniejszym dla Żydów punktem papieskiej pielgrzymki.
Jak zapewniał papież, przybył do Yad Vashem, aby "trwać w ciszy i modlić się przy pomniku milionów ofiar". „Gazeta Wyborcza” zauważyła, że najbardziej poruszające podczas ceremonii w Sali Pamięci były nie jego słowa, lecz milczące powitanie z sześciorgiem Żydów ocalałych z Holocaustu.
Ojciec święty zapalił też znicz w głównej Sali Pamięci instytutu i złożył wieniec. Nie odwiedził muzeum Yad Vashem – zwraca uwagę „Polska”. Znajduje się tam bowiem kontrowersyjny portret Piusa XII z podpisem, że wobec ludobójstwa Żydów papież Pacelli zachował "neutralną pozycję" – przypomina dziennik. Watykan nie zgadza się z taką opinią i od kilku lat naciska, żeby inskrypcja została usunięta.
Otwarci na dialog
Gdy prezydent Izraela Szimon Peres, witał papieża na lotnisku Ben Guriona, wyraził nadzieję, że ta wizyta "utoruje on drogę do pokoju" – przypomina „Polska”. Dziennik zapewnia, że to wielce prawdopodobne, ponieważ obie strony konfliktu w Ziemi Świętej są gotowe do dialogu.
Tydzień po spotkaniu z Benedyktem XVI izraelski premier Benjamin Netanjahu poleci do Waszyngtonu na pierwsze spotkanie z Barackiem Obamą. Od jego efektów będzie zależała przyszłość bliskowschodniego procesu pokojowego – podkreśla dziennik „Polska”.
Niemalże bezpośrednio po wizycie Ojca Świętego, premier Netanjahu wyruszył w podróż do Egiptu. Tam rozmawiał z prezydentem Hosni Mubarakiem. W efekcie Salah el-Bardawil, lider Hamasu w Gazie, zapewnił, że jego organizacja nie wyklucza podpisania porozumienia pokojowego z Izraelem. Żąda jednak respektowania warunków, jakie stawiają Palestyńczycy: otwarcie przejść granicznych, zniesienie blokady Strefy Gazy i zakończenie ostrzeliwania terytoriów palestyńskich – pisze „Polska”.
W styczniu zakończyła się trwająca 22 dni izraelska ofensywa w Gazie. Od tamtej pory Brygady al-Kassam – bojownicy Hamasu nie ostrzeliwują terytorium izraelskiego. Inne ugrupowania jednak nie zaprzestały ataków. Tel Awiw winą za te napaści obarczył Hamas.
Dzięki papieskiej pielgrzymce przed Izraelem otwiera się możliwość zaprezentowania się w dobrym świetle. Udowodnienia krytykom, że kraj jest jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie, gdzie żydzi, chrześcijanie i muzułmanie mogą praktykować swoją wiarę, nie obawiając się represji – wyjaśnia „Polska”. Dziś papież odwiedzi Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, symbol współistnienia Żydów i Arabów – przypomina gazeta.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.