Obrońcy środowiska naturalnego zaapelowali do Benedykta XVI, aby w czasie wizyty w Ziemi Świętej wezwał do ochrony wód Jordanu, zagrożonych zanieczyszczeniem.
„Najświętsza rzeka świata, w której Jan Chrzciciel ochrzcił Pana Jezusa i przy której Żydzi weszli do Ziemi Obiecanej, jest poważnie zagrożona” – napisało stowarzyszenie ekologiczne Zalul w liście otwartym do papieża.
„Zmieniono kierunek wód tej niegdyś szlachetnej rzeki, aby wykorzystywać je do użytku domowego i dla potrzeb rolnictwa, przekształcając jej dolny nurt w nędzną strużkę, gdzie się gromadzą ścieki” – głosi list. Zwraca uwagę, że „co roku tysiące pielgrzymów kąpią się w tej świętej wodzie, która staje się zanieczyszczona”, co grozi ryzykiem dla zdrowia tych, którzy w tych warunkach przyjmują tam chrzest.
Intensywne użytkowanie rzeki przez Izrael i Jordanię doprowadziło do poważnego zanieczyszczenia jej ujścia do Morza Martwego i do wyraźnego obniżenia się poziomu jego wód.
W niedzielę, 10 maja Benedykt XVI odwiedził Betanię nad wschodnim brzegiem Jordanu, gdzie – według Ewangelii– Jezus przyjął chrzest.
kg (KAI/AFP) / ju., Jerozolima
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.