Komentarze po trzecim dniu papieskiej pielgrzymki

Trzeci dzień pielgrzymki komentuje prasa i watykańscy dostojnicy.

Papieska pielgrzymka w hiszpańskiej prasie niedzielnej

Papież przeciwko manipulacji religią – taki tytuł pojawia się najczęściej w niedzielnej prasie. Media z coraz większym zainteresowaniem oczekują na rozpoczęcie wizyty Benedykta XVI w Izraelu - zauważa Radio Watykańskie.

Niedzielny ABC umieszcza na pierwszej stronie duże zdjęcie Benedykta XVI w charakterystycznej chuście, którą w podpisie określono jako „palestyńską” (w istocie była to po prostu chusta arabska w typowych kolorach jordańskich). Fotografii towarzyszy tytuł: „Papież przeciwko politycznej manipulacji religią”. Wydaje się, że wczoraj 1400 lat nieprzyjaźni zostało w tyle, kiedy Papież po raz pierwszy zabrał głos w meczecie i to nie tylko po to, aby zaproponować wzajemny szacunek między muzułmanami i chrześcijanami, ale także „kultywowanie wielkiego potencjału ludzkiego rozumu”. Benedykt XVI wrócił do tematu swojego wystąpienia z 2006 r., ale tym razem opierając go na aspektach pozytywnych islamu – czytamy w dzienniku. ABC stwierdza entuzjastycznie, że „wynik był wspaniały i otwiera drogę do współpracy”, aby usunąć „przemoc o charakterze religijnym”, która w ocenie Papieża jest „ideologiczną manipulacją religii, często z powodów politycznych”. W „bezprecedensowej pochwale” Benedykt XVI stwierdził, że „miejsca kultu, jak ten wspaniały meczet”, który nosi imię króla Husajna, błyszczą niczym „klejnoty” na powierzchni ziemi. Dziennik dodaje, że Papież był przygotowany do zdjęcia butów w meczecie, ale nie było to konieczne, ponieważ gospodarze przygotowali mu specjalny dywan. ABC poświęca też sporo uwagi wizycie Benedykta XVI w Izraelu. Szczególnie interesujący jest wywiad z abp. Antonio Franco, nuncjuszem w Izraelu: „Obecność Papieża zachęci do pokoju pomiędzy Żydami i Palestyńczykami”.

Także La Razón umieszcza duże zdjęcie Papieża na pierwszej stronie, tym razem w meczecie króla Husajna: „Benedykt XVI modli się za Ziemię Obiecaną”. Na górze Nebo Papież mówi o konieczności pracy na rzecz współistnienia i zgody. Słowa o pokoju w tym miejscu są ważne, ponieważ Mojżesz jest czczony przez trzy religie. Dziennik zwraca uwagę na entuzjazm, z jakim jest przyjmowany Papież, szczególnie przez młodzież, oraz na środki bezpieczeństwa.

„Papież piętnuje polityczną manipulację wiarą” – czytamy w El Mundo. Zarówno Benedykt XVI, jak i książę Ghazi podkreślili w swoich wystąpieniach to, co łączy chrześcijanin i umiarkowanych muzułmanów. Ponadto Papież zwrócił uwagę, że różnice, jakie rodzą się pomiędzy obydwoma wyznaniami, są owocem bardziej kwestii politycznych niż religijnych. Benedykt XVI starał się po raz kolejny wyjaśnić, jaki był prawdziwy duch jego wystąpienia w Ratyzbonie. W żadnym wypadku nie oskarżył islamu o to, że jest to nieracjonalna religia. Dziennik podkreśla troskę gospodarzy o wyjątkowe traktowanie gościa.

„Droga Krzyżowa Papieża w Ziemi Świętej” i „Benedykt XVI potępia w Jordanii polityczną manipulację religią” – takie tytuły znajdujemy w niedzielnym El País. I główne tezy: wizyta Papieża w Izraelu nie będzie miała żadnego profilu politycznego na żądanie Netanjahu, oraz: palestyńscy chrześcijanie czują się opuszczeni przez Watykan. Dziennik pisze o problemach chrześcijan w Izraelu. Rząd byłby wdzięczny, gdyby Papież poparł pielgrzymowanie, ponieważ na turystyce zarabiają jedynie izraelskie firmy. „Benedykt nie dokona niczego wyjątkowego, ponieważ już to zrobił Jan Paweł II” – pisze dziennik, cytując rabina Davida Rosena. Zaznacza również, że drugi dzień w Jordanii przebiegł w tonie „ostrożnym i pojednawczym”, czego szczególnym przykładem było przemówienie w meczecie.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama