Aż dwie strony niedzielnego wydania „Corriere della Sera" poświęca nowej książce Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Jest nią zbiór wystąpień - wykładów, odczytów i konferencji - byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary w latach 1991-2000.
Wersja włoska ukaże się we wtorek nakładem wydawnictwa Cantagalli w Sienie, a watykańska oficyna LEV (Libreria Editrice Vaticana) przygotuje edycje w kilku językach obcych.
Przyszły papież poruszał w tych tekstach zagadnienia etyczne, jak obrona życia ludzkiego czy problem wolności. Jak w tytule „Pochwała sumienia” (L'elogio della coscienza) dominuje w nich zagadnienie ludzkiego sumienia tak w odniesieniu do tych wielkich tematów, jak i do kwestii władzy w Kościele.
W przedrukowanym przez mediolański dziennik fragmencie czytamy m.in.: „Papież nie może narzucić wiernym katolickim przykazań tylko dlatego, że tak chce bądź uważa to za korzystne. Podobne podejście władzy modernistyczne i woluntarystyczne mogłoby jedynie wypaczyć autentyczny teologiczny sens papiestwa. Tym samym prawdziwa natura posługi Piotrowej stała się całkowicie niezrozumiała w epoce modernizmu właśnie dlatego, że w tej perspektywie mentalnej można myśleć o władzy jedynie w kategoriach, które nie pozwalają już na żaden pomost między podmiotem i przedmiotem. Dlatego to wszystko, co nie pochodzi od podmiotu, może być tylko determinacją narzuconą z zewnątrz. Wszystko wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli wyjdzie się od antropologii sumienia”.
Joseph Ratzinger cytuje w tej pracy m.in. Sokratesa, Platona, Tomasza Morusa i kardynała Johna Henry Newmana.
ml (KAI Rzym) / Rzym
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.