Synod dla Afryki: gotowe „Instrumentum laboris"

Drugie Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Afryki odbędzie się w dniach od 4 do 25 października br. w Rzymie. Poinformował o tym sekretariat Synodu po kolejnym 18. spotkaniu rady specjalnej tego gremium dla Afryki.

Odbyło się ono w Rzymie w dniach 23-24 stycznia, a dziś opublikowano komunikat z tego posiedzenia. Zgromadzenie synodalne ma obradować pod hasłem: „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata”.

Spotkanie rady specjalnej Synodu poświęcone było opracowaniu dokumentu przygotowawczego obrad, czyli Instrumentum laboris. Jego ostatecznie zatwierdzony tekst ma zostać przekazany afrykańskim biskupom przez Benedykta XVI podczas wizyty w Kamerunie (17-20 marca). Będzie to także okazja do spotkania z członkami rady specjalnej Synodu Biskupów. Instrumentum laboris odnosi się do aktualnej sytuacji Kościoła na Czarnym Lądzie z jego dynamicznym wzrostem i wyzwaniami, zwłaszcza w tym, co dotyczy rozwoju społecznego oraz wprowadzania w życie zaleceń poprzedniego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki z 1994 r.

Podczas posiedzenia podkreślono aktualność tematyki pojednania, sprawiedliwości i pokoju w kontekście licznych konfliktów i niesprawiedliwości dręczących Czarny Ląd. Jak wskazano w komunikacie, wprowadzone przez poprzednie zgromadzenie synodalne dla Afryki pojęcie Kościoła jako Bożej rodziny stanowi dla wierzących wyzwanie, by wśród braci nie było już wojen i krzywd.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama