Papieski apel w sprawie Gazy

„Ziemska ojczyzna Jezusa nie może ciągle być świadkiem tak wielkiego i powtarzającego się bez końca rozlewu krwi!". Te słowa padły podczas niedzielnego spotkania Papieża z wiernymi na Anioł Pański.

Benedykt XVI nawiązał do dramatycznych wydarzeń w Strefie Gazy, wyrażając szczególnie swój ból z powodu tak wielu zabitych, rannych oraz materialnych zniszczeń.

„Błagam o położenie kresu przemocy, którą należy potępić w każdym jej przejawie, oraz o przywrócenie rozejmu w Strefie Gazy – mówił Papież. – Proszę odpowiedzialnych za tę sytuację o odruch człowieczeństwa i rozsądku. Wzywam wspólnotę międzynarodową do próbowania wszystkich sposobów, by pomóc Izraelczykom i Palestyńczykom wyjść z tego ślepego zaułka, oraz do nieulegania – jak powiedziałem w orędziu Urbi et Orbi – przewrotnej logice konfrontacji i przemocy, lecz docenienia drogi dialogu i negocjacji”.

Na Placu św. Piotra był w południe abp Edward Nowak. „Pokój jest dobrem najwyższym – powiedział Radiu Watykańskiemu były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Jeżeli dochodzą do nas wiadomości o zabitych, to jest to zaprzeczenie życia i świata. Pan Bóg stworzył nas po to, byśmy żyli, oddawali Mu cześć i wzajemnie się miłowali. Wojny są niepotrzebne. Pokój dla wszystkich jest życzeniem, które przekazuje Ojciec Święty i które my wszyscy nawzajem sobie przekazujemy. W każdej Mszy mówimy: Pokój z wami. Niech ten pokój będzie wokół nas przez cały rok i na zawsze” – dodał abp Nowak.

«« | « | 1 | » | »»