Kongo: Przewodniczący episkopatu u Ojca Świętego

Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął przewodniczącego Konferencji Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga, bp. Nicolasa Djomo Lolę. - donosi Radio Watykańskie.

Kongijski Kościół stara się alarmować świat w sprawie sytuacji panującej w tym afrykańskim kraju. Na początku grudnia delegacja tamtejszego episkopatu będzie gościła w Kanadzie. Chodzi z jednej strony o uzyskanie pomocy humanitarnej dla setek tysięcy uchodźców i wysiedleńców, a z drugiej o znalezienie politycznego sposobu na zażegnanie konfliktu na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga.

Ostatnie informacje pochodzące ze źródeł kościelnych cytowanych przez agencję Fides mówią o groźbie rozszerzenia się konfliktu z Kiwu Północnego także na sąsiednie Kiwu Południowe. Zdaniem Kościoła uspokojeniu sytuacji nie pomogą ostatnie decyzje rządu w Kinszasie o nominacjach w wojsku dla oficerów związanych w przeszłości z Laurentem Nkundą. Wiele wskazuje, że również międzynarodowa dyplomacja szykuje się do zaakceptowania przywódcy rebeliantów w roli głowy nowego państwa, które miałoby powstać z obu wschodnich prowincji oderwanych od reszty Konga.

«« | « | 1 | » | »»