Niemcy: Rusza fundacja Ratzingera

W Monachium przedstawiona została „Fundacja Josepha Ratzingera - Papieża Benedykta XVI". - podaje Radio Watykańskie.

Zapowiedziana przed rokiem, 12 listopada oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. W skład zarządu fundacji wejdą głównie teolodzy katoliccy, bliscy myśli i działalności Josepha Ratzingera; kuratorium przewodniczyć będzie wiedeński kardynał Christoph Schönborn.

„Nie chodzi ani o reklamę, ani o kult osoby” – zaznaczył na wstępie prał. Michael Hofmann, przewodniczący Rady Fundacji. „Celem fundacji jest studiowanie myśli Josepha Ratzingera, jego teologii, przede wszystkim nauk biblijnych, a także patrystyki i teologii fundamentalnej”. Fundacja, która będzie ściśle współpracować z uniwersytetem w Ratyzbonie, chce też wydać zbiór wszystkich pism Josepha Ratzingera. Termin publikacji nie został jednak bliżej określony.

Długoterminowo fundacja chce wspierać doktorantów, a także habilitujących się doktorów. Jak powiedzieli podczas konferencji prasowej przedstawiciele fundacji, na te cele Benedykt XVI przekazał 250 tys. euro ze swoich prywatnych oszczędności. Pomysł fundacji zrodził się w środowisku naukowców z Bonn, Ratyzbony i Münster, gdzie profesorem był kiedyś Joseph Ratzinger. Zaprosili oni do współpracy ponad 20 teologów katolickich i prawosławnych. Jak zaznaczono 12 listopada w Monachium, nowa fundacja otwarta jest na „współpracę ekumeniczną w duchu jedności Kościoła”.

«« | « | 1 | » | »»