Watykan: wystawa o Piusie XII

„Pius XII - człowiek i pontyfikat". Taki tytuł nosi wystawa z okazji 50. rocznicy śmierci tego Papieża. Urządził ją Papieski Komitet Nauk Historycznych w skrzydle Karola Wielkiego przy placu św. Piotra. Dziś odbyła się tam konferencja poświęcona jej prezentacji. - donosi Radio Watykańskie.

Głos zabrało kilku historyków, w tym przewodniczący Komitetu, prał. Walter Brandmüller, i znany dziennikarz watykanista Andrea Tornielli. 4 listopada odbędzie się z udziałem kardynała sekretarza stanu inauguracja wystawy, która pozostanie otwarta przez ponad dwa miesiące – do 6 stycznia.

W skrzydle Karola Wielkiego, znajdującym się w lewo od bazyliki watykańskiej, będzie można zobaczyć bogatą dokumentację życia Eugenio Pacellego. W związku z jego działalnością dyplomatyczną wiele materiałów przysłano z nuncjatur apostolskich.

Przedstawiono jego wkład w przygotowanie ważnych dokumentów Piusa XI, takich jak encyklika potępiająca hitleryzm „Mit brennender Sorge”. Ukazano inicjatywy humanitarne Stolicy Apostolskiej podczas drugiej wojny światowej. Część artystyczna wystawy „Pius XII – człowiek i pontyfikat” obejmuje dziesięć obrazów z zapoczątkowanej przez niego w Muzeach Watykańskich kolekcji sztuki współczesnej. Są tam też dary ofiarowane temu Papieżowi i paramenty liturgiczne.

«« | « | 1 | » | »»