Synod biskupów: Pierwszy tydzień obrad

10 kongregacji generalnych, spotkanie w małych grupach, wyłonienie Komisji ds. Orędzia oraz ds. Informacji, wypowiedzi ojców synodalnych, delegatów bratnich wspólnot chrześcijańskich - to wydarzenia pierwszego tygodnia Synodu.

Tematyce tej poświęcił swe wystąpienie także kard. Stanisław Dziwisz. „Lud Boży potrzebuje kapłanów zafascynowanych Słowem Bożym i posługą Słowa. Jest to jeden z niezbędnych warunków nowej ewangelizacji, na której tak bardzo zależało Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II” – stwierdził metropolita krakowski.

Już w relacji poprzedzającej dyskusję duszpasterski charakter obecnego Synodu podkreślił relator generalny, kard. Marc Oullet. Na zagadnieniach duszpasterskich i roli parafii w przekazie Słowa Bożego skoncentrował się bp Andrzej Suski. „Chciałem, aby w dokumencie tego Synodu znalazło się odniesienie do parafii i do proboszcza, który jest niejako w pierwszej linii głoszenia Słowa Bożego w łączności z biskupem” – powiedział KAI ordynariusz toruński. Biskup siedlecki, Zbigniew Kiernikowski mówił o znaczeniu posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. oraz o potrzebie troski o poprawność i piękno celebracji Eucharystii. Kard. Francis Arinze postulował, aby Synod sporo miejsca poświęcił sumiennemu odmawianiu przez duchownych Liturgii Godzin.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wezwał Synod do podkreślenia konieczności posługiwania się w liturgii tekstami biblijnymi zaaprobowanymi przez odpowiednią władzę kościelną. Jego zdaniem podobne zatwierdzenie powinny posiadać pieśni liturgiczne. Mówiono o potrzebie odnowy kaznodziejstwa w tym przygotowania Dyrektorium Generalnego Homiletyki, kaznodziejstwa biblijnego czy ograniczenia homilii do 5 min. Wskazywano na konieczność podkreślenia więzi poszczególnych sakramentów ze Słowem Bożym a także informowania wiernych o odpustach związanych z pobożną lekturą Pisma Świętego.

Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, kard. Zenon Grocholewski skoncentrował się na zadaniach wydziałów teologicznych i innych wyższych uczelni katolickich w przepowiadaniu Słowa Bożego. Zauważył, że pomimo coraz większej liczby instytutów, wzrasta ignorancja religijna. W tej sytuacji należy dokonywać właściwej dystrybucji sił, nie odrywać nadmiernej ilości kapłanów od duszpasterstwa zwyczajnego, aby wzrastał cały Kościół. Purpurat zaproponował, aby upowszechniać kursy nauk religijnych, których absolwenci nie otrzymywaliby jednak tytułów naukowych. W obliczu mnożenia kursów wysoko specjalistycznych konieczne jest zwrócenie uwagi na podstawowe prawdy wiary powiązane ze Słowem Bożym – zauważył kard. Grocholewski.

Tematyka obecnego Synodu ma duże znaczenie dla dialogu ekumenicznego. Zdaniem greckokatolickiego biskupa Dionizego Lachowicza z Kijowa przyczyną istotnych trudności w tej dziedzinie jest oddzielenie Słowa i życia codziennego. Duże wrażenie na ojcach synodalnych wywarły wystąpienia przedstawicieli bratnich wspólnot. Ciepło przyjęli słowa emerytowanego luterańskiego biskupa Oslo, Gunnara Stålsetta, który wyraził uznanie dla starań Kościoła katolickiego o zwrócenie baczniejszej uwagi na tematykę Słowa Bożego.

Natomiast gość specjalny - przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois zaznaczył, że wspólne słuchanie Słowa Bożego wprowadza chrześcijan do antycypacji jedności. Być może jest ona niedoskonała, ale realna. Postulował, aby wspólne wsłuchiwanie się w Słowo Boże stanowiło poważniejszą część w naszym codziennym życiu, a nie tylko raz w roku w okresie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Obrady Synodu potrwają jeszcze dwa tygodnie, zakończą się 26 października.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg