Ludzkość winna czuć się jedną wielką rodziną i zgodnie współpracować. Podkreślił to abp Dominique Mamberti, przemawiając 29 września na trwającej w Wiedniu sesji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (AIEA).
Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami podkreślił znaczenie, jakie ta działająca już od ponad pół wieku organizacja ma dla ochrony życia w kluczowej dziedzinie pokojowego zastosowania energii nuklearnej. Wskazał, że ciążący na wspólnocie międzynarodowej obowiązek współpracy w tym względzie obejmuje trzy dziedziny. Pierwsza to bezpieczeństwo.
Stolica Apostolska pragnie, by państwa zadbały nie tylko o zabezpieczenie przed terroryzmem nuklearnym, ale też o tworzenie kultury życia i pokoju. Drugą dziedziną jest współpraca w pokojowym wykorzystaniu tej energii. Trzeba przy tym respektować środowisko, a także interesy narodów najuboższych. Wreszcie trzecia dziedzina dotyczy współdziałania na rzecz rozbrojenia atomowego. Globalne bezpieczeństwo nie może się opierać na broni nuklearnej – przypomniał w tym kontekście abp Mamberti.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.