„Nasza wiara nie rodzi się z mitu, czy jakiejś idei, ale ze spotkania ze Zmartwychwstałym, w życiu Kościoła" - zauważył Benedykt XVI podczas środowej audiencji.
Polakom życzył, aby doświadczenie bliskiej obecności Pana było zawsze żywe w ich sercach.
Papież kontynuował katechezę o relacji św. Pawła z gronem Dwunastu. Podkreślił znaczenie spotkań Pawła z Piotrem i apostołami, którzy wcześniej niż on poszli za Chrystusem.
- Im bardziej staramy się odkryć ślady Jezusa z Nazaretu na drogach Galilei, tym bardziej możemy zrozumieć, że przyjął On w pełni nasze człowieczeństwo oprócz grzechu. Przekonanie to dzielił i zaświadczył o nim sam Paweł - przypomniał papież.
Benedykt XVI zaznaczył, że wielkie znaczenie przypisywał on żywej tradycji Kościoła. W tej perspektywie błędna jest wizja przypisująca Pawłowi założenie chrześcijaństwa. Zanim podjął ewangelizację spotkał on Jezusa na drodze do Damaszku oraz w kontaktach z Kościołem.
Ojciec Święty przypomniał, że cała teologia Pawłowa inspirowana jest ustanowieniem Eucharystii. Wydarzenia te stają się centrum życia Kościoła. Zmartwychwstanie Chrystusa wpływa bowiem na życie wiernych aż po dziś dzień. - Pomimo, że Paweł sam nie stawiał siebie na równi z gronem Dwunastu, można w nim dostrzec moc Bożej łaski, która zrównała go z pierwszymi świadkami Zmartwychwstania Pańskiego – zaznaczył Benedykt XVI.
W audiencji na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych, w tym wielu Polaków.
Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków Ojciec Święty powiedział: "Serdecznie witam Polaków! Święty Paweł uczy, że nasza wiara nie rodzi się z mitu ani z idei, ale z osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym. Apostoł doświadczył go pod Damaszkiem, my przeżywamy je dzięki Bożemu Słowu i sakramentom świętym w życiu Kościoła. Życzę, aby to doświadczenie bliskiej obecności Pana było zawsze żywe w waszych sercach. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.