4 października Benedykt XVI złoży już po raz drugi w czasie swego pontyfikatu wizytę na Kwirynale. Obecna siedziba prezydenta była do zjednoczenia Włoch w 1870 r. pałacem papieskim.
Pierwszym Papieżem, który odwiedził na Kwirynale głowę państwa włoskiego, był Pius XII. W 1939 r. spotkał się on tam z parą królewską. Po zniesieniu we Włoszech monarchii kolejnych prezydentów odwiedzali tam: raz Jan XXIII, dwukrotnie Paweł VI i trzykrotnie Jan Paweł II.
Benedykta XVI gościł już na Kwirynale na początku jego pontyfikatu, 25 czerwca 2005 r., prezydent Carlo Azeglio Ciampi. 4 października – kiedy w liturgii czci się patrona Włoch, św. Franciszka z Asyżu – Papież spotka się tam z prezydentem Giorgio Napolitano.
Nie w zgiełku, „ale w ciszy oczekiwania przenikniętego miłością”.
Sytuacja jest bardzo napięta, bardzo, bardzo - powiedział Ojciec Święty.
Papież we wtorek rano przyjął na audiencji patriarchę Ormian.
Papież, w obecności tysięcy wiernych, podkreślił znaczenie święta Podwyższenia Krzyża Świętego.
Informacje podał sam ambasador Burch po zakończeniu audiencji w Watykanie.