Sydney w Bieszczadach

Zbliżające się XXIII Światowe Dni Młodzieży to wielkie wyznanie wiary i dziękczynienie za tajemnicę odkupienia, podkreśla ks. bp Henryk Tomasik, który właśnie udaje się do Sydney.

Krajowy duszpasterz młodzieży zwraca uwagę, że takie spotkanie to zawsze szansa na świadectwo, wymianę darów duchowych, doświadczenie wspólnoty. Do Australii przybędzie około 2 tysięcy Polaków. Ci młodzi, którzy pozostaną w Ojczyźnie, mogą wziąć udział w spotkaniach organizowanych równocześnie w wielu miejscach w Polsce. Jednym z nich jest "Sydney w Bieszczadach".

Spotkanie młodych pod nazwą "Sydney w Bieszczadach" celebrowane będzie w dniach 19-20 lipca br. w Polańczyku, w duchowej łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i młodzieżą zgromadzoną w Australii. Będzie to jednocześnie zwieńczenie dorocznej akcji "Bieszczady dla Jezusa", koordynowanej przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła. Cała inicjatywa rusza już 12 lipca br.
- "Bieszczady dla Jezusa" to inicjatywa ewangelizacyjna - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Tadeusz Biały, duszpasterz młodzieży archidiecezji przemyskiej. Zwraca uwagę, że projekt zrodził się kilkanaście lat temu. Bieszczady bowiem są odkrywane przez coraz więcej osób. Przyjeżdża tam dużo młodzieży, również tej poszukującej, zagubionej, obojętnej czy niewierzącej. - Podejmując tę ewangelizację, pragniemy z orędziem dotrzeć do młodych i ubogacić ich odpoczynek pewnymi ewangelicznymi propozycjami - mówi ks. Biały. Jak podkreśla, inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy w ramach wakacyjnego odpoczynku przybywają w ten rejon. - Oczywiście jesteśmy wspomagani przez wspólnoty lokalne, bo korzystamy z miejscowych kościołów, pojawią się także wolontariusze ze wspólnot parafialnych - dodaje i podkreśla, że ogólnie całą akcję koordynuje Szkoła Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej.

W programie inicjatywy nacisk położony jest na przypomnienie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrztu św. i bierzmowania. Ma być też spotkanie z archidiecezjalnym egzorcystą. - Ruszamy już w najbliższą sobotę. Ewangelizatorzy wyruszą, aby przemierzyć wzdłuż i wszerz Bieszczady, to znaczy będą na szlakach turystycznych, górskich, nad Soliną. Pójdziemy na kempingi, pola namiotowe, planujemy nawet rejs ewangelizacyjny po Solinie. Chcemy wejść na statek, który przewozi turystów po zalewie, i przeprowadzić tam katechezę, ukazując przez piękno przyrody piękno Stwórcy - informuje ks. Biały.

W czasie akcji "Bieszczady dla Jezusa" młodzi będą zachęcani do wzięcia udziału w kulminacyjnym wydarzeniu całej inicjatywy "Sydney w Bieszczadach". Stąd też ważnym punktem akcji są otwarte warsztaty diakonii muzycznej. - Młodych, którzy przebywać będą w Bieszczadach, zechcemy zaprosić także na te warsztaty, w czasie których przygotujemy liturgię nocnego czuwania i Mszy św. 20 lipca w łączności z Ojcem Świętym i uczestnikami XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney - informuje duszpasterz młodzieży archidiecezji przemyskiej. Warsztaty rozpoczną się w Polańczyku 18 lipca. Następnego dnia o godz. 20.00 plenerowym koncertem ewangelizacyjnym (Violetta Brzezińska i Przyjaciele) rozpocznie się "Sydney w Bieszczadach". W godz. 21.30-23.30 trwać będzie Liturgia Światła - czuwanie w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i młodymi zgromadzonymi w Sydney. W niedzielę, 20 lipca br., Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

"Wakacyjne przedsięwzięcie ewangelizacyjne polecamy modlitwie duszpasterzy i katechetów i raz jeszcze prosimy o twórcze włączenie się w to dzieło, byśmy w mocy Ducha Świętego stawali się uczniami i świadkami Chrystusa w świecie, który dzisiaj już coraz częściej niedowierza", zachęca duszpasterstwo młodzieży archidiecezji przemyskiej.

«« | « | 1 | » | »»