Do rozwijania badań filozoficznych w dialogu z innymi dyscyplinami naukowymi, zwłaszcza z teologią, zachęcił Papież uczestników 6. Europejskiego Sympozjum Nauczycieli Akademickich.
Zostało ono zorganizowane przez wykładowców wyższych uczelni państwowych i kościelnych Wiecznego Miasta we współpracy z wikariatem diecezji rzymskiej oraz władzami świeckimi. Jego tegoroczny temat brzmi: „Poszerzyć horyzonty racjonalności. Perspektywy filozofii”. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że sympozjum zbiega się z obchodzonym w tym roku dziesięcioleciem poświęconej tym zagadnieniom encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio”.
„Wiary chrześcijańskiej nie można zamykać w świecie abstrakcyjnych teorii – powiedział Benedykt XVI. – Musi ona wejść w konkretne historyczne doświadczenie, by dosięgała człowieka w najgłębszej prawdzie jego bytu. To doświadczenie, uwarunkowane nowymi sytuacjami kulturowymi oraz ideologicznymi, jest miejscem, które badania teologiczne muszą oceniać i co do którego pilnie potrzeba podjęcia owocnego dialogu z filozofią.
Rozumienie chrześcijaństwa jako rzeczywistego przeobrażenia ludzkiej egzystencji skłania refleksję teologiczną z jednej strony do nowego podejścia do religii. Z drugiej zaś zachęca ją, by nie tracić zaufania co do możności poznania prawdy. Drodzy przyjaciele, macie przed sobą bardzo zobowiązującą drogę. Konieczne jest przede wszystkim rozwijanie poważnych ośrodków akademickich, w których filozofia mogłaby prowadzić dialog z innymi dyscyplinami, zwłaszcza z teologią. Europejski wymiar waszego spotkania w Rzymie – gdyż pochodzicie z 26 krajów – może sprzyjać niewątpliwie owocnej wymianie opinii”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.