Anioł Pański w Genui - apel papieża

O zakaz stosowania zabójczej broni kasetowej zaapelował dziś w Genui Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański Papież nawiązał do rozpoczynającej się jutro w Dublinie konferencji dyplomatycznej dotyczącej amunicji kasetowej, której uczestnicy będą pracowali nad konwencją zakazującą jej używania.

„Życzę, by dzięki odpowiedzialności ze strony wszystkich uczestników, można było osiągnąć silne i wiarygodne narzędzie międzynarodowe: konieczne jest bowiem naprawienie błędów przeszłości i uniknięcie ich powtórzenia w przyszłości” – powiedział papież i zapewnił o swej modlitwie za ofiary amunicji kasetowej i ich rodziny.

W przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański nawiązał do swej wizyty w sanktuarium Nostra Signora della Guardia w Genui. Przypomniał, że pielgrzymował do niego wielokrotnie pochodzący z Genui papież Benedykt XV, który reprodukcję wizerunku Madonny della Guardia polecił umieścić w Ogrodach Watykańskich oraz Jan Paweł II w czasie swej pierwszej pielgrzymki apostolskiej do tego miasta.

Papież zawierzył macierzyńskiej opiece Madonny della Guardia całą wspólnotę diecezjalną. „Maryi zawierzamy razem całe miasto, z jego różnobarwną ludnością, jego życie kulturalne, społeczne i gospodarcze; problemy i wyzwania naszych czasów oraz zaangażowanie tych, którzy przyczyniają się do dobra wspólnego” – powiedział papież.

Benedykt XVI zwrócił się także do wszystkich mieszkańców Ligurii. „Wraz z wami dziękuję Bogu za solidną i mocną wiarę minionych pokoleń, które w ciągu wieków zapisały niezapomniane stronice świętości i ludzkiej cywilizacji” – powiedział papież i przypomniał, że Liguria, a w szczególności Genua, zawsze była ziemią otwartą na Morze Śródziemne i na cały świat”. „Iluż to misjonarzy wyruszyło z tego portu do Ameryki i innych dalekich lądów! Ile ludzi wyemigrowało stąd do innych krajów, ubogich może w materialne dobra, lecz bogatych w wiarę oraz ludzkie i duchowe wartości, które przenieśli następnie do miejsc przeznaczenia!” – mówił i zawierzył Matce Bożej mieszkańców tego północno-zachodniego regionu Włoch.

«« | « | 1 | » | »»