Papieska Msza w Savonie

Bóg Trójjedyny jest Miłosierdziem - przypomniał Papież podczas Mszy na Piazza del Popolo w Savonie.

Podróż do Ligurii Ojciec Święty rozpoczął późnym popołudniem wizytą w tamtejszym sanktuarium Matki Miłosierdzia, którego początki sięgają XVI wieku (1536 r.), gdy Maryja ukazała się prostemu człowiekowi. Oprócz Savony Benedykt XVI odwiedzi Genuę, która jest stolicą tego regionu, leżącego na północy Włoch.

W homilii na sprawowanej w deszczowy, sobotni wieczór Eucharystii Papież nawiązał do liturgii Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Wielbimy w niej Boga nie tyle za dokonane przez Niego dzieła, co za to, czym jest: najgłębszą komunią miłości i życia trzech Osób Boskich. Maryję czci się w Savonie jako Matkę Miłosierdzia. Jest Ona Matką Jezusa, czyli ludzkiego oblicza Bożego Miłosierdzia. Bóg jest miłosierdziem wobec nas grzeszników, których Maryja wzywa do modlitwy i pokuty. Ojciec Święty w imieniu Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła wyraził mieszkańcom Savony wdzięczność za życzliwość, jaką okazali więzionemu tam trzy lata z rozkazu Napoleona Piusowi VII. Zwracając się do rodzin, zachęcił je do wspólnej modlitwy razem z dziećmi i do uczestnictwa w Eucharystii, zwłaszcza niedzielnej. Księży zachęcił do odwiedzania rodzin, kontaktu z chorymi i młodzieżą. Winni oni być obecni we wszystkich środowiskach pracy i życia. Młodzieży Papież przypomniał, że opowiedzenie się za Chrystusem zawsze wymaga pójścia pod prąd i że trzeba brać na serio ideał świętości.

Po Mszy Ojciec Święty uda się do siedziby biskupów Savony, by zwiedzić izbę pamięci Piusa VII w miejscu, gdzie był więziony. Jeszcze dziś odlatuje do Genui.

W program drugiego dnia papieskiej pielgrzymki wpisano nawiedzenie sanktuarium maryjnego Nostra Signora della Guardia, wizytę w szpitalu pediatrycznym oraz spotkanie z młodzieżą. Po odmówieniu południowej modlitwy Anioł Pański Papież spotka się w katedrze św. Wawrzyńca z przedstawicielami życia konsekrowanego. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie niedzielna Eucharystia sprawowana na genueńskim Placu Zwycięstwa (Piazza della Vittoria).

Wizyta w Ligurii, to jedna z trzech tegorocznych włoskich podróży Benedykta XVI. W połowie czerwca będzie on w Brindisi i Santa Maria di Leuca w Apulii, a we wrześniu odwiedzi stolicę Sardynii Cagliari.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg