Katolikos Karekin II na audiencji ogólnej

W środowym spotkaniu Papieża z pielgrzymami uczestniczył przybyły 6 maja do Rzymu Karekin II, patriarcha-katolikos wszystkich Ormian. Witając go na rozpoczęcie audiencji, Benedykt XVI wyraził przekonanie, że obecna wizyta wzmocni braterskie relacje obu Kościołów.

„Dziękuję Waszej Świątobliwości za osobistą troskę o wzrost przyjaźni między Ormiańskim Kościołem Apostolskim i Kościołem rzymskokatolickim – powiedział Papież. – W roku 2000, wkrótce po swym wyborze, przybyłeś do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II, a rok później podejmowałeś go w Eczmiadzynie. Powtórnie odwiedziłeś Rzym wraz z wieloma zwierzchnikami Kościołów Wschodu i Zachodu w związku z liturgią pogrzebową Jana Pawła II. Jestem pewny, że ten duch przyjaźni zostanie jeszcze pogłębiony w nadchodzących dniach”.

W braterstwie nie ma miejsca na brak tolerancji, gdyż świat już zbyt wiele od tego wycierpiał – stwierdził w słowie pozdrowienia patriarcha–katolikos Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Przypominając ludobójstwo dokonane na Ormianach przez otomańską Turcję, Karekin II zaapelował, aby społeczność międzynarodowa potępiła wszystkie ludobójstwa, do których doszło w przeszłości oraz które nadal mają miejsce. Zaznaczył, że jego obecna wizyta w Rzymie potwierdza więzi braterstwa między obu Kościołami.

„Mimo różnych doświadczeń historycznych i dróg, które przeszliśmy, mimo dogmatycznych i kulturowych różnic wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga – powiedział ormiański katolikos. – Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w Jego świętej miłości. To właśnie nasza jedność miłości, pomimo różnic, jest prawdziwym świadectwem o tym, że jesteśmy dziećmi Boga”.

Karekin II przybył do Rzymu ze znaczną delegacją (18 biskupów i 75 świeckich). 7 maja po południu odwiedzi Papieski Uniwersytet Salezjański, gdzie odbierze nadany mu przez tę uczelnię doktorat honoris causa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg