Przy wyjściu z kaplicy seminaryjnej, Benedykt XVI, zanim wsiadł do papamobile, kolejny raz usłyszał śpiewane przez młodzież urodzinowe życzenia i okrzyki „Kochamy Ciebie!" („We love you!"). Niespodziewanie podszedł do barierek, by pozdrowić młodzież, dziękując za jej serdeczność.
Nadjeżdżającego Papieża witało ponad 20 tys. młodzieży zebranej na seminaryjnym stadionie, żywiołowo machając białymi i żółtymi chustami. Pogodne, niemal letnie popołudnie. Iście młodzieżowy entuzjazm przez dłuższą chwilę musiał wybrzmieć, zanim zaczął się oficjalny program. Papież to wykorzystał, opuszczając tronowy fotel i ponownie podchodząc do uczestników spotkania. Młodzi jednogłośnie nagrodzili to potrójnym, gromkim „Vivat!”
„Nie jest to łatwy czas, aby być młodym – zauważył witając Benedykta XVI kard. Egan. Wokół pełno jest rzeczy niegodnych braci i sióstr Jezusa Chrystusa. Kino, telewizja, czasopisma i internet – to tylko kilka najpoważniejszych wyzwań stojących przed duchową pomyślnością nas wszystkich. Stale odwodzą one młodych ludzi od tego co święte i zdrowe. Stąd potrzebują oni usłyszeć inny głos, głos wikariusza Chrystusa, zapraszający i wzywający ich do sprawiedliwości, współczucia, honoru, czystości serca i nawyku modlitwy”.
„Prosimy cię abyś umocnił nas w wierze, zainspirował miłosierdziem i pokrzepił naszą nadzieję” – mówił witając Papieża ordynariusz Nowego Jorku.
Ojciec Święty ofiarował archidiecezji złoty ornat. „Zapewniam, że ile razy będę sprawował w nim liturgię, zawsze będę opowiadał, że dał go Benedykt!” – zapowiedział kard. Egan.
Młodzież postarała się, aby powiać Papieża urodzinowymi życzeniami – tym razem odśpiewanymi po niemiecku.
Nadszedł czas na powitanie przez młodych. „Ofiarujemy Ci chleb, ryż i kukurydzę jako symbole bogatej tradycji, która nas wszystkich łączy” – wyjaśniła młoda Afroamerykanka Ebi Ogbu. Wśród niosących dary był ubrany w krakowski strój Michael Skrzypiec, przedstawiciel Polonii ze Staten Island. W narodowe stroje ubrani byli także potomkowie emigrantów z Niemiec, Włoch, Irlandii, Filipin, Chin, Grecji, Środkowej Afryki i Meksyku, niosący charakterystyczne dla ich krajów rodzaje chleba i głównego pożywienia.
Wśród ofiarowanych Papieżowi darów były także: używana w szkołach książka o historii katolickiej wspólnoty w stanie Nowy Jork oraz oprawione w ramki obrazki 6 lokalnych świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze. Postać każdego z nich krótko została przypomniana. Kolejno przywołano postacie św. Elżbiety Anny Seton, św. Franciszki Ksawery Cabrini, św. Jana Neumanna, bł. Kateri Tekakwithy oraz sług Bożych Pierre’a Toussainta, o. Felixa Vareli. Gorącymi brawami młodzi uczestniczy spotkania z Papieżem reagowali także w chwilach, wspomnienia, że daną osobę na ołtarze wyniósł Jan Paweł II. Delegaci, którzy przedstawiali poszczególne postacie, oprócz pamiątkowego różańca otrzymali wyjątkowo rzadki prezent: papieski uścisk.
Po papieskim przemówieniu, w atmosferze modlitewnego skupienia, ponad 20-tysięczna rzesza młodzieży odśpiewała niezwykle melodyjną Litanię do Wszystkich Świętych, a po niej modlitwę Ojcze Nasz. Przed zakończeniem spotkania z młodzieżą kard. Edward Egan przedstawił Papieżowi 15 młodych. Było wśród nich dwóch seminarzystów, dwie siostry zakonne odbywające w seminarium kurs formacyjny, ministrant oraz inni młodzi wyróżniający się zaangażowaniem w swoich środowiskach.
Benedykt XVI wysłuchał solowego wykonania pieśni Ave Maria i błogosławiąc zgromadzenie udał się do siedziby watykańskiego obserwatora przy ONZ na ostatni podczas tej podróży nocleg w Nowym Jorku. W niedzielę rano odwiedzi Ground Zero – miejsce terrorystycznego ataku z 11 września 2001 r., w którym zginęło blisko 3 tys. osób. Po południu odprawi Mszę dla ogółu wiernych na „Yankee Stadium”. W godzinach wieczornych, po pożegnaniu na lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy’ego odleci w drogę powrotną do Rzymu.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.