Przedpaschalna wizyta Benedykta XVI w synagodze

Na kilka godzin przed świętem Paschy Benedykt XVI odwiedził synagogę w Nowym Jorku. Park East Synagogue leży nieopodal rezydencji stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej. Papieską wizytę zaplanowano tak, aby uszanować rozpoczynający się o zmroku paschalny szabat.

Członkowie gminy starają się aby synagoga była „znaczącym, tolerancyjnym i wspierającym dla Żydów niezależnie od stopnia znajomości tradycji czy wieku”. Tutejszy rabin, pochodzący z Austrii Artur Schneier, przeżył Holocaust. Jest założycielem i prezesem fundacji Apel Sumienia (Appeal of Conscience). Wizytę Benedykta XVI określił jako potwierdzenie papieskiego oddania sprawie dialogu międzyreligijnego. Zapowiadając papieskie odwiedziny rabin Schneier pisał o swej osobistej satysfakcji, że 40-letnie wsparcie, jakie otrzymywał od członków synagogi w kierowaniu fundacją działającą na rzecz praw człowieka, wolności religijnej i dialogu międzyreligijnego, „znalazło swój szczyt w tym historycznym wydarzeniu dla amerykańskiego judaizmu”.

Gdy Papież wchodził do synagogi dziecięcy chór po hebrajsku śpiewał pieśń „A pokój niech będzie z wami!”. Również rabin Schneier powitał Benedykta XVI słowem shalom! W imieniu żydowskiej wspólnoty Nowego Jorku złożył mu również życzenia z okazji niedawnych urodzin. „Słońce świeci i cieszy się niebo tego dnia. Jaki dobry i jest Pan!”– mówił rabin.

Przy śpiewie Shema Israel – słuchaj Izraelu - odsłonięto Torę.

„Błogosławimy Pana że pozwolił nam dożyć tego dnia” – mówił wzruszony rabin. „Cherubini w niebie – dodał - mają twarze jak Wasza Świątobliwość.”

Nasza miłość do Boga nie może być nigdy pozbawiona miłości do człowieka.

Twoja obecność napawa nas nadzieją i odwagą na misję, która jest jeszcze przed nami – podkreślił rabin Schneier. Twoja obecność jest potwierdzeniem, że dialog międzyreligijny jest istotny i możliwy.

Wizytę zaplanowano na 17 miejscowego czasu, tak aby członkowie tej gminy mogli zachować paschalny szabat. Na kilka godzin przed świętem Paschy Benedykt XVI przekazał żydowskiej wspólnocie Nowego Jorku i wszystkim wyznawcom judaizmu życzenia pokoju.

Rabin Schneier ofiarował Benedyktowi okazały talerz, jaki żydowskie rodziny używają w czasie szabatu. Odczytał umieszczony na nim napis: „Z niewoli ku wolności”. Żydowskie dzieci przekazały Papieżowi album i symboliczny przed świętem Paschy dar przaśnego chleba. Ojciec Święty podarował synagodze faksymile strony ilustrowanego pergaminu z Archiwów Watykańskich. Chodzi o kopię najstarszego traktatu prawnego Arba’ah Turim (cztery kolumny). Ilustracja na ofiarowanej stronie przedstawia pierwszą część ceremonii ślubnej.

Na zakończenie wizyty w synagodze Benedykt XVI przez dłuższą chwilę indywidualnie pozdrawiał członków wspólnoty. Jedna z obecnych kobiet ucałowała papieską doń.

Z synagogi Park East Benedykt XVI udał się do kościoła św. Józefa na spotkanie ekumeniczne z przedstawicielami 10 wyznań chrześcijańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama