Niezwykle serdeczne powitanie Papieża w Białym Domu oraz poruszony podczas spotkania z biskupami problem nadużyć seksualnych osób duchownych zdominowały doniesienia amerykańskiej prasy z drugiego dnia pobytu Ojca Świętego w USA.
Podkreślono zbieżność stanowisk Benedykta XVI i George’a Busha w sprawie świętości życia ludzkiego, sprzeciwu wobec relatywizmu oraz miejsca religii w życiu publicznym. „New York Times” zwraca uwagę, że szereg stacji telewizyjnych przerwało swe normalne programy, aby transmitować na żywo uroczystości powitalne w Białym Domu. „Washington Post” donosi o wielu katolikach, którzy przybyli z odległych stanów na spotkanie z Następcą Piotra.
W centrum zainteresowania mediów znalazło się jednak spotkanie Ojca Świętego z biskupami. W komentarzu zamieszczonym na łamach „New York Timesa” wyrażono zaskoczenie, że Papież zechciał tak obszernie i publicznie podjąć problem nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich. Komentator dziennika zauważa, że Benedykt XVI umieścił ten bolesny problem w szerszym kontekście chrześcijańskiej nadziei, która stanowi podstawę wiary.
Katolicy powinni wierzyć, że również w obliczu tej bolesnej sytuacji jest w Kościele obecny Duch Święty, który pragnie, aby biskupi nieśli uleczenie i miłość ludziom skrzywdzonym. Chodzi o to, aby w Kościele nigdy więcej nie powtarzały się podobne przestępstwa ani im nie pobłażano, a także, aby Kościół stawał się coraz bardziej miłującą się wspólnotą, jakiej Jezus Chrystus pragnie dla swego ludu.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.