Niezwykle serdeczne powitanie Papieża w Białym Domu oraz poruszony podczas spotkania z biskupami problem nadużyć seksualnych osób duchownych zdominowały doniesienia amerykańskiej prasy z drugiego dnia pobytu Ojca Świętego w USA.
Podkreślono zbieżność stanowisk Benedykta XVI i George’a Busha w sprawie świętości życia ludzkiego, sprzeciwu wobec relatywizmu oraz miejsca religii w życiu publicznym. „New York Times” zwraca uwagę, że szereg stacji telewizyjnych przerwało swe normalne programy, aby transmitować na żywo uroczystości powitalne w Białym Domu. „Washington Post” donosi o wielu katolikach, którzy przybyli z odległych stanów na spotkanie z Następcą Piotra.
W centrum zainteresowania mediów znalazło się jednak spotkanie Ojca Świętego z biskupami. W komentarzu zamieszczonym na łamach „New York Timesa” wyrażono zaskoczenie, że Papież zechciał tak obszernie i publicznie podjąć problem nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich. Komentator dziennika zauważa, że Benedykt XVI umieścił ten bolesny problem w szerszym kontekście chrześcijańskiej nadziei, która stanowi podstawę wiary.
Katolicy powinni wierzyć, że również w obliczu tej bolesnej sytuacji jest w Kościele obecny Duch Święty, który pragnie, aby biskupi nieśli uleczenie i miłość ludziom skrzywdzonym. Chodzi o to, aby w Kościele nigdy więcej nie powtarzały się podobne przestępstwa ani im nie pobłażano, a także, aby Kościół stawał się coraz bardziej miłującą się wspólnotą, jakiej Jezus Chrystus pragnie dla swego ludu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.