Papież o Chiarze Lubich

„Dziękuję Bogu za świadectwo jej życia oddanego wsłuchiwaniu się w potrzeby współczesnych ludzi, w pełnej wierności Kościołowi i Papieżowi" - napisał Benedykt XVI w telegramie po śmierci Chiary Lubich. Założycielka ruchu Focolari zmarła 14 marca o 2.00 w nocy w Rocca di Papa pod Rzymem. Miała 88 lat.

„Jej długie i owocne życie naznaczone było wytrwałą miłością do Jezusa opuszczonego” – zaznaczył Papież. O swej duchowej bliskości zapewnił jej krewnych, członków założonego przez nią Dzieła Maryi, jak i wszystkich, którzy cenili jej wkład w jedność Kościoła, dialog ekumeniczny i braterstwo między narodami. Powierzając duszę Chiary Lubich Bogu, Benedykt XVI życzył, aby wszyscy, którym dane było ją spotkać, podziwiając cuda, których Bóg dokonał poprzez jej misyjny zapał, szli jej śladami.

Chiara Lubich urodziła się 22 stycznia 1920 r. w Trydencie na północy Włoch. Swój ruch zapoczątkowała jako 23-letnia nauczycielka w rodzinnym mieście podczas II wojny światowej. Wraz z grupą dziewcząt niosła pomoc jej ofiarom, odkrywając wartość ewangelicznej miłości, której poświęciła odtąd życie. Ruch bierze nazwę od włoskiego słowa „focolare” – „ognisko domowe”. Obejmuje osoby wszystkich stanów – zarówno żyjące w celibacie w małych wspólnotach, jak księży diecezjalnych i ludzi świeckich. Szerzy Ewangelię przez rozważanie „Słowa życia” – czyli wybieranego co miesiąc tekstu biblijnego, przez dzieła miłości chrześcijańskiej, piosenki religijne, działalność wydawniczą. Chiara Lubich utworzyła m.in. znane wydawnictwo Città Nuova.

Ruch Focolari szybko przekroczył granice Włoch. Już w latach 60. dotarł w ukryciu również do krajów rządzonych przez komunistów. Dziś liczy ok. 140 tys. stałych członków, a związanych jest z nim 5 mln osób w ponad 182 krajach świata. W Polsce od 1996 r. działa jego ośrodek „Mariapoli Fiore” w Trzciance (woj. mazowieckie).

Chiara Lubich cieszyła się szacunkiem licznych środowisk, i to nie tylko katolickich. Focolari uznał oficjalnie w 1964 r. Paweł VI. Wielokrotnie z założycielką ruchu spotykał się Jan Paweł II. Przyjaciółmi ruchu jest wielu biskupów. Chiara Lubich napisała 33 książki, tłumaczone na 21 języków – w tym także na polski. Nawiązała kontakty z chrześcijanami innych wyznań i z wyznawcami innych religii. Otrzymała m.in. nagrody Templetona, UNESCO, Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, 15 doktoratów honoris causa – w tym z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w 1996 r.). W Polsce była kilkakrotnie – ostatnio na Zjeździe Gnieźnieńskim.

Pogrzeb założycielki ruchu Focolari odbędzie się 18 marca o godz. 15.00 w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami. Liturgii przewodniczył będzie kard. Tarcisio Bertone.

«« | « | 1 | » | »»