Papież przyjmie nową ambasador USA

Papież Benedykt XVI przyjmie na audiencji 29 lutego nową ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej, Mary Ann Glendon. Informację tę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Najważniejszym zadaniem nowej ambasador będzie przygotowanie wizyty papieża w USA w kwietniu br.

Katoliczka Mary Ann Glendon ma 69 lat i pochodzi z Dalton w stanie Massachusetts. Jest profesorem prawa na Uniwersytecie Harvarda. Na stanowisko ambasadora przy Watykanie mianował ją w listopadzie ub. roku prezydent George W. Bush, jednak jej kandydatura napotkała opór niektórych senatorów, ostatecznie została zaakceptowana na krótko przed Bożym Narodzeniem.

Mary Ann Glendon od 2004 r. jest przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Skupiła na sobie międzynarodową uwagę, gdy w 1995 r. na ONZ-owskiej konferencji w sprawie kobiet jako pierwsza kobieta stała na czele oficjalnej delegacji Stolicy Apostolskiej.

Czołowe osobistości życia politycznego i kościelnego w USA chętnie powierzają Mary A. Glendon sprawy doradztwa. W ub. roku była współprzewodniczącą komitetu doradczego republikanina Mitta Romneya w jego kampanii prezydenckiej.

Prof. Glendon jest specjalistką prawa porównawczego, praw człowieka i prawa konstytucyjnego. Jest również członkinią prezydenckiej rady ds. bioetyki, a także Papieskiej Rady ds. Świeckich, której przewodniczy kard. Stanisław Ryłko. Na stanowisku ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej zastąpi Francisa Rooneya, który przechodzi na emeryturę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg