Watykan: Tłoczno w bazylice

Kilkanaście tysięcy osób odwiedza każdego dnia Bazylikę świętego Piotra - informuje dziennik „L'Osservatore Romano" na marginesie wywiadu z papieskim wikariuszem dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastrim.

Jak zaznaczono liczba ta waha się w ciągu roku. Po Wielkanocy dochodzi nawet do 30 tys. dziennie. Wiele osób schodzi także do Grot Watykańskich, gdzie znajdują się groby św. Piotra oraz jego następców. Liczba ta wyraźnie wzrosła po śmierci Jana Pawła II.

O ile wcześniej groby zmarłych Papieży odwiedzało kilkaset osób, to obecnie jest to od 8 do 10 tys. dziennie. Ok. 55 tys. pielgrzymów zwiedza każdego roku nekropolię watykańską pod Bazyliką św. Piotra. Choć miejsce to dostępne jest jedynie za wcześniejszą, kilkumiesięczną nieraz rezerwacją oprowadzają po nim przewodnicy w licznych językach świata. Ostatnio także po chińsku.

Kard. Comastri zaznacza, że Bazylika św. Piotra jest najbardziej uniwersalną „parafią świata”. Przyjmują w niej sakramenty wierni pochodzący z różnych zakątków globu. Za główny cel swej pracy purpurat uznaje zwrócenie uwagi na wymiar duchowy sztuki zgromadzonej w tej największej świątyni chrześcijaństwa oraz dbałość, aby oprowadzanie po bazylice miało charakter duszpasterski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama