Benedykt XVI na Nowy Rok: Rodzina wychowawczynią życia w pokoju

Pokój jest darem Boga. Wymaga naszej nieustannej modlitwy, a także posłuszeństwa Bożym przykazaniom. Podkreślił to Papież podczas Mszy uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, nawiązując do tematu obchodzonego 1 stycznia 2008 r. 41. Światowego Dnia Pokoju. Brzmi on: „Rodzina wspólnotą pokoju".

„W tym roku w orędziu na dzisiejszy Światowy Dzień Pokoju chciałem naświetlić ścisły związek, jaki istnieje między rodziną a budowaniem pokoju na świecie – mówił w homilii Papież. Naturalna rodzina, oparta na małżeństwie między mężczyzną i kobietą, jest «kolebką życia i miłości», «pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju». Właśnie dlatego jest «główną szkołą pokoju», a «negowanie czy choćby tylko ograniczanie praw rodziny zakrywa prawdę o człowieku i przez to zagraża samym podstawom pokoju». Ponieważ zaś ludzkość jest «wielką rodziną», jeśli chce ona żyć w pokoju, musi inspirować się wartościami, na jakich opiera się i ma za podstawę wspólnota rodzinna”.

Ojciec Święty nawiązał też do trzech przypadających w tym roku rocznic: 60-lecia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, 40-lecia Światowego Dnia Pokoju i 25-lecia ogłoszenia przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny. Przypomniał, że to Paweł VI poświęcił pierwszy dzień nowego roku czci Maryi jako Bożej Rodzicielki. Wcześniej święto Bożego Macierzyństwa Maryi obchodzono 11 października. Benedykt XVI wskazał, że Maryja stała się Matką Zbawiciela, wypełniając całkowicie wolę Bożą. Za jej wzorem mamy zgłębiać tajemnicę Boga, który z miłości stał się człowiekiem, i zdążać za Nim drogą miłości, służąc naszym braciom.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama