Benedykt XVI: Znaczenie kultu świętych i błogosławionych

W ostatnich dziesięcioleciach wzrosło zainteresowanie przykładami chrześcijańskiej świętości - zarówno z punktu widzenia religii, jak i kultury. Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się z postulatorami Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Nawiązał przy tej okazji do zbliżającej się 25. rocznicy konstytucji apostolskiej Jana Pawła II „Divinus perfectionis Magister” z 25 stycznia 1983 r. Reguluje ona procedury prawne w tej tak ważnej dla życia Kościoła dziedzinie.

„Przez beatyfikacje i kanonizacje Kościół wyraża wdzięczność Bogu za dar, jakim są jego dzieci, które potrafiły wielkodusznie odpowiedzieć na Bożą łaskę. Czci ich też i wzywa jako orędowników. Do naśladowania tych świetlanych przykładów zachęca wszystkich wiernych, którzy przez chrzest powołani są do świętości. Proponuje się ją każdemu stanowi życia. Kościelne wspólnoty patrzą na tak licznych naszych braci i siostry, którzy w każdej epoce składali z siebie całkowity dar Bogu dla Jego królestwa. Zdają sobie wówczas coraz lepiej sprawę, że również w naszych czasach potrzeba świadków umiejących wcielić odwieczną prawdę Ewangelii w konkretne życie. Staje się ono wówczas narzędziem zbawienia dla całego świata” – wskazał Benedykt XVI.

Kiedy świętych i błogosławionych ukazuje się właściwie w ich duchowym dynamizmie i kontekście historycznym, przyczyniają się oni do większej wiarygodności Ewangelii i misji Kościoła – stwierdził Benedykt XVI. Kontakt z nimi otwiera drogę do głębokich nawróceń i rozkwitu świętości. Proponowanie jej nowych wzorców ma ogromne znaczenie dla Kościoła i społeczeństwa. Stąd bardzo cenna jest praca wszystkich, którzy wnoszą wkład w przygotowywanie beatyfikacji i kanonizacji. Badając świadectwa i dokumenty, winni oni zawsze dbać o prawdę, uwzględniając zarówno to, co potwierdza świętość danego sługi Bożego, jak i to, co jej przeczy – podkreślił Papież. Dlatego od postulatorów wymaga się kompetencji, rozeznania i obiektywizmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg