Benedykt XVI poświęcił nowy kościół na południowo-zachodnich peryferiach Rzymu.
Świątynia dedykowana jest Matce Bożej Różańcowej i rzymskim męczennikom pochowanym w katakumbach przy Via Portuense. Parafia erygowana została w 1915 r., jednak potrzebny był nowy kościół, gdyż w ostatnim 10-leciu liczba mieszkańców wzrosła tam trzykrotnie.
W liturgii uczestniczył biskup Fuldy, Josef Algermissen, gdyż rodzeństwo Symplicjusz, Faustyn i Beatrycze – męczennicy z Via Portuense - współpatronuje temu niemieckiemu miastu. Do najwyższej ofiary życia, jaką złożyli oni w czasach Dioklecjana, Benedykt XVI nawiązał w homilii. I dla współczesnych ich postawa jest zachętą do wierności Chrystusowi – powiedział Papież.
„Także dziś, nawet jeśli na inne sposoby, zbawcze orędzie Chrystusa jest kontestowane – zauważył Ojciec Święty. – Chrześcijanie nie mniej niż kiedyś wezwani są do uzasadniania swej nadziei, do świadczenia przed światem o prawdzie Jedynego, który odkupia i zbawia. Niech więc ten nowy kościół będzie uprzywilejowanym miejscem wzrastania w miłości Tego, którego niedługo już przyjmiemy z radością Bożego Narodzenia jako Odkupiciela świata i naszego Zbawcę” – życzył Benedykt XVI.
Od roku 1997 pieczę nad parafią, w której Papież poświęcił nowy kościół, sprawuje zgromadzenie misjonarzy św. Karola Boromeusza, wywodzące się z ruchu Komunia i Wyzwolenie. W czasie liturgii u stóp nowego ołtarza złożono relikwie świętych Karola, Kolumbana i Faustyny Kowalskiej. Jak podkreśla proboszcz, ks. Gerard McCarthy, wspólnota parafialna musi stawić czoła m.in. problemowi rosnącej liczby bezdomnych.
„W naszej dzielnicy mieszkają bardzo różni ludzie. Większość z nich należy do klasy średniej i mogę powiedzieć, że nieźle się im powodzi” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. proboszcz. Przyznał, że jest tam też wiele biedy. „Na terenie naszej parafii pod mostami żyje wielu cudzoziemców, którzy potrzebują nieustannego wsparcia w postaci chociażby lekarstw czy jedzenia. Mogę powiedzieć, że jesteśmy dość dobrą parafią, ponieważ wierni są z nią bardzo zjednoczeni. Nie jesteśmy bogaci w dobra materialne, naszym skarbem są ludzie i ich miłość do Kościoła” – powiedział ks. McCarthy.
Po Mszy konsekracyjnej Benedykt XVI spotkał się w sali parafialnej z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii i z młodzieżą mającą otrzymać bierzmowanie. Opuszczając parafię Matki Bożej Różańcowej oraz Męczenników Symplicjusza, Faustyna i Beatrycze, pochwalił też wiernych, którzy, nie mogąc zmieścić się w nowym kościele, mimo przejmującego chłodu uczestniczyli w liturgii, stojąc na zewnątrz. Z humorem Papież uznał ich wiarę za „odporną nawet na zimno”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.