Papieska Intencja Misyjna na grudzień 2007

Aby wcielenie Syna Bożego, które Kościół obchodzi uroczyście na Boże Narodzenie, pomogło narodom kontynentu azjatyckiego rozpoznać w Jezusie Wysłannika Boga, jedynego Zbawiciela świata - papieska intencja misyjna na grudzień 2007.

Zanim Jezus narodził się w Betlejem - na ziemi azjatyckiej - według zapowiadających Go proroctw Starego Testamentu i pięknej chwili zwiastowania Maryi w Nazarecie (por. Łk 2, 1-7) - ludy kontynentu azjatyckiego, wiedzione intuicją wiary i naturalną tęsknotą serca, odnajdywały Boga w religiach tego kontynentu, takich jak hinduizm, buddyzm, taoizm czy szintoizm. Jednak żaden z nich, oprócz narodu wybranego, nie zbliżył się ku Bogu jako osobie tworzącej właściwe relacje z człowiekiem. Dziś wiemy, że to poznanie było tylko częściowe, ponieważ nie prowadzi do poznania całej prawdy o Bogu, którego chrześcijanie nazywają Ojcem (por. Mt 6, 9).

Przez wieki misyjnej działalności Kościoła na niezmierzonych obszarach Azji oraz w nowych sytuacjach misyjnych - jak wielkie aglomeracje miejskie i wrogie religii ideologie maoistowsko-leninowskie - z trudem przebija się prawda, że Bóg jest miłością (por. 1 J 4, 16) i że w tej miłości odwiecznej zesłał Bóg swojego Syna jako Wcielone Słowo (por. J 1, 1-14). Prawda o wcieleniu, której teologię odnajdujemy w Prologu Ewangelii św. Jana, prowadzi nas do zrozumienia prawdy, że tylko dzięki Chrystusowi docieramy do całej prawdy o Bogu Ojcu. To, co teologicznie ukazuje Ewangelia św. Jana, ma swoje obrazowe odbicie w scenie narodzenia, opisanej w Ewangelii św. Łukasza (por. Łk 2, 1-20). Natomiast wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa, jak pokłon pasterzy oraz odwiedziny mędrców ze Wschodu, są znakiem, że wszyscy ludzie mają przystęp do Jezusa.

Przełomowym spojrzeniem na religie Dalekiego Wschodu jest soborowa deklaracja "Nostra aetate", która z uznaniem mówi o tych religiach i widzi w nich drogę do Prawdy (por. J 14, 6), objawionej światu w Jezusie Chrystusie. Z kolei późniejsza deklaracja "Dominus Jesus" przypomina, że do Boga docieramy tylko przez Jezusa. Zresztą już św. Paweł Apostoł, znakomity misjonarz, przypomniał, że w Chrystusie mamy przystęp do Ojca (por. Ef 3, 11-12).

Azjatycki Kongres Misyjny, który odbył się w Chiang Mai w Tajlandii w październiku 2006 r., był znakiem, że Azjaci odkrywają w Jezusie Zbawiciela, który jest "Drogą, Prawdą i Życiem". Prawdę tę pragną głosić z odwagą i gorliwością pierwszych chrześcijan w swoich Kościołach lokalnych od Libanu po Indonezję, od Kazachstanu aż po Japonię.

Prośba Ojca Świętego w papieskiej intencji misyjnej na grudzień - aby wcielenie Syna Bożego, które Kościół obchodzi uroczyście na Boże Narodzenie, pomogło narodom kontynentu azjatyckiego rozpoznać w Jezusie Wysłannika Boga, jedynego Zbawiciela świata - jest i dla nas wielkim i zobowiązującym zadaniem. Chodzi o to, by tajemnica wcielenia wprowadzała w nasze życie głębokie przekonanie, że Boże Narodzenie odkrywa przed nami wielką prawdę wiary, chociaż w tak zwykły sposób, jakim było narodzenie Jezusa w Betlejem. Niech miłość, która jest złotą nicią tych świąt i ich wielką dobrą nowiną, wzrasta we wszystkich ludzkich sercach, a ludom Azji niech da pewność, że Jezus jest Zbawicielem człowieka. Bóg Ojciec w Chrystusie ukochał wszystkie ludy i każdego człowieka.

ks. Jan Piotrowski
dyrektor krajowy
Papieskich Dzieł Misyjnych

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama