Chiny: Zgoda na trzech biskupów

W Chinach trwają przygotowania do konsekracji trzech nowych biskupów, zatwierdzonych przez komunistyczny rząd.

Jak podaje agencja UCAN, zostali oni też zaakceptowani przez Stolicę Apostolską. 30 listopada w Yichang w środkowych Chinach święcenia biskupie ma otrzymać ks. Francis Lu Shouwang. Przed dwoma laty objął on funkcję administratora tamtejszej diecezji po śmierci (w lipcu 2005 r.) bp. Paula Francisa Zhang Mingqiana, który również miał aprobatę Stolicy Świętej. Kandydatem na biskupa ks. Lu Shouwang został wybrany w grudniu 2006 r. przez księży diecezjalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich. Yichang leży w prowincji Hubei, 1500 km na południowy zachód od Pekinu.

Bp John Liu Jingshan z położonej na północnym zachodzie Chin diecezji Nigxia poinformował agencję UCAN, że udzieli święceń biskupich swojemu koadiutorowi. Zostanie nim 40-letni ks. Joseph Li Jing. Konsekrację planuje się na 8 grudnia w mieście Yinchuan, które jest stolicą wspomnianej diecezji.

Trzeciego z nowych biskupów ma otrzymać położony na południowym wschodzie Chin Kanton (Guangzhou). Będzie nim 43-letni ks. Joseph Gan Junqiu. Podana w niektórych mediach wiadomość, że jego święcenia biskupie odbędą się na początku grudnia, nie jest jeszcze pewna. Sam kandydat zapytany przez agencję UCAN odpowiedział, że data nie została na razie ustalona, ale trwają już przygotowania do konsekracji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama