Do Niemiec przyjechał nowy nuncjusz apostolski, 68-letni abp Jean-Claude Perisset. Na berlińskim lotnisku powitał go przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann.
"To wielki honor pełnić funkcję ambasadora w ojczyźnie Papieża" - powiedział abp Perisset. Zapewnił, że pragnie dobrych stosunków z Kościołami protestanckimi w Niemczech.
Pochodzący ze Szwajcarii dyplomata watykański oświadczył, że przybywa jako osoba wierząca do wierzących Niemców, jako kapłan do kapłanów, jako biskup do biskupów i od razu czuje się również berlińczykiem. Wyraził radość z możliwości współpracy z biskupami niemieckimi służącymi krajowi i Kościołowi w Niemczech.
Kard. Lehmann mówił, iż cieszy się że w osobie abp. Perisseta, który od 35 lat pracuje w służbie dyplomatycznej Watykanu, do Niemiec przybywa wytrawny dyplomata. Jego wielkie doświadczenie ekumeniczne jest ważne dla Niemiec, gdzie obecne są Kościoły Reformacji oraz Kościoły prawosławne.
Abp Jean-Claude Perisset był ostatnio nuncjuszem w Rumunii. W najbliższą niedzielę przywita się z katolikami niemieckimi podczas Mszy św. w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Pierwszą oficjalną czynnością nowego nuncjusza będzie złożenie listów uwierzytelniających prezydentowi Niemiec, Horstowi Köhlerowi.
Obok kard. Lehmanna w ceremonii powitania na berlińskim lotnisku uczestniczyli arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky, sekretarz niemieckiego episkopatu, o. Hans Langendörfer oraz kierownik biura katolickiego w Berlinie prałat Karl Jüsten, a także przedstawiciele niemieckiego MSZ. Na powitanie nowego dziekana korpusu dyplomatycznego przybył też ambasador Szwajcarii w Niemczech, Christian Blickenstorfer.
Abp Perisset przybył do Berlina z Rzymu, gdzie kilka dni wcześniej został przyjęty przez Benedykta XVI. Papież przyjął 15 października rezygnację dotychczasowego nuncjusza w Niemczech, 70-letniego Erwina Josefa Endera, mianując jednocześnie na tę funkcję abp. Perisseta. Jednym z jego pierwszych zadań będzie przygotowanie nominacji trzech biskupów w Monachium-Fryzyndze, Limburgu i Spirze.
Nowy nuncjusz w Niemczech od 35 lat pracuje w służbie dyplomatycznej Watykanu i jest ekspertem w sprawach ekumenicznych. W latach 1996-1998 był sekretarzem w ówczesnej Radzie Jedności Chrześcijan. Urodził się 13 kwietnia 1939 r. w Estavayer-le-Lac w szwajcarskiej diecezji Lozanna-Genewa-Fryburg. We Fryburgu otrzymał święcenia kapłańskie w 1964 r. , od 1970 r. pracował w Kurii Rzymskiej. W 1973 r. ukończył Papieską Akademię Kościelną oraz otrzymał doktorat w zakresie prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Kolejno pracował w nuncjaturach apostolskich w RPA, Peru, Francji, Pakistanie, Japonii, a ostatnio - w Rumunii.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.