Msze w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusje o jego pontyfikacie, koncerty, wystawy i biegi uliczne - w ten sposób uczczono w Polsce VII Dzień Papieski obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka".
Prestiżowe nagrody Totus są corocznie przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Dziś odbyła się ósma edycja Nagród.
W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" laureatem nagrody Totus 2007 został Grzegorz Polak - dziennikarz i redaktor. Od początku swojej działalności dziennikarskiej (1978 r.) zajmuje się popularyzacją nauczania Jana Pawła II. Od 1999 r. wydał szereg pozycji (książki, serie wydawnicze, inserty do gazet) poświęconych Papieżowi i łącznym nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy.
Werdykt kapituły, której w tej kategorii przewodniczy abp Tadeusz Pieronek odczytał w jego imieniu o. Maciej Zięba OP. Grzegorz Polak nagrodzony został "za długoletnią działalność przybliżająca postać Jana Pawła II w tym dzieła wydawnicze i autorskie". Statuetkę Grzegorzowi Polakowi wręczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Odbierając ją wzruszony publicysta powiedział: "Janie Pawle II, dziękuję bardzo. Sługą nieużytecznym jestem, zrobiłem, co powinienem, być może uda mi się zrobić coś jeszcze".
W kategorii "Promocja Człowieka, Praca Charytatywna oraz Edukacyjno-Wychowawcza" nagrodzono Instytut Studiów nad Rodziną. Placówka założona w 1975 r w Łomiankach przez nieżyjącego już abp. Kazimierza Majdańskiego zajmuje się działalnością naukowo-badawczą i dydaktyczną w dziedzinie nauk o rodzinie. Instytut stale prowadzi prace naukowe i dydaktyczne. Wychował 2700 absolwentów, współpracuje z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą.
Nagrodę z rąk specjalnego gościa Dnia Papieskiego ks. prałata Pietro Parolina z Watykanu odebrał - w miejsce nieobecnego bp. Stanisława Stefanka, dyrektora Instytutu w Łomiankach - jego wicedyrektor ks. dr Krzysztof Wolski. Powiedział on, że środki towarzyszące tej nagrodzie zostaną przeznaczone na założenie specjalistycznej poradni dla rodzin przy Instytucie Studiów nad Rodziną UKSW.
W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nagrodę otrzymał prof. Andrzej Zoll - prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił on funkcje Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej (1990-93), sędziego Trybunału Konstytucyjnego (1989-97, od 1993 prezesa TK), Rzecznika Praw Obywatelskich (2000-2006). Jak głosił werdykt odczytany przez przewodniczącego kapituły abp. Józefa Życińskiego, nagrodę przyznano "za świadectwo kultury prawa, w której inspirowana przez Jana Pawła II, prawda o godności ludzkiej wyklucza instrumentalne traktowanie człowieka". Statuetkę prof. Zollowi wręczył abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
W kategorii "TOTUS medialny" dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka główną nagrodę otrzymali twórcy portalu internetowego OPOKA, który odwiedzany jest przez ponad milion internautów miesięcznie. Werdykt odczytał przewodniczący tej kapitule ks. Jan Drob. Nagrodę przyznano "za nowoczesny, multimedialny i interaktywny portal internetowy, prezentujący nie tylko najważniejsze informacje o Kościele ale także bogate archiwum tekstów dokumentujących nauczanie Jana Pawła II".
Nagrodę z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego odebrał ks. dr Józef Kloch, rzecznik KEP, a wcześniej twórca portalu OPOKA. Ks. Kloch podkreślił, że nie byłoby OPOKI, gdyby nie zaangażowanie grupy osób świeckich z diecezji gliwickiej i tarnowskiej, którzy przed laty zaczęli pracować nad wdrażaniem Internetu do pracy Kościoła.
Budujmy żywy pomnik Jana Pawła II
Podczas uroczystych Mszy św. w Dniu Papieskim, hierarchowie apelowali o ofiarność na rzecz stypendystów powołanej przez Episkopat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W tej chwili Fundacja wspiera już1800 uczniów i studentów pochodzących z uboższych rodzin.
Ok. 100 tys. wolontariuszy zbierało w niedzielę datki na cele Fundacji.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.