Msze w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusje o jego pontyfikacie, koncerty, wystawy i biegi uliczne - w ten sposób uczczono w Polsce VII Dzień Papieski obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka".
"Inwestowanie w człowieka inspirowane nauczaniem Jana Pawła II jest jednym z najpiękniejszych pomników, jakie możemy mu wystawić" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża w intencji rychłej beatyfikacji papieża Wojtyły.
"Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jest jednym z bardzo udanych dzieł jakie zrodziły się z myśli Jana Pawła II. Warto z tym dziełem się solidaryzować i powiększać duchowy pomnik Jana Pawła II, który więcej znaczy niż jakiekolwiek pomniki z metalu czy kamienia" - powiedział abp Kowalczyk.
O tym, że miarą szacunku dla godności ludzkiej jest stosunek do najsłabszych - starych, niepełnosprawnych, nienarodzonych - przypomniał abp Józef Michalik. Podczas mszy św. w warszawskiej archikatedrze przewodniczący KEP powiedział, że Jan Paweł II był dla wszystkich wiernych darem, darem trudnym, bo zobowiązującym.
Przypominając o prowadzonych tego dnia zbiórkach na stypendia dla młodzieży przewodniczący KEP zachęcił wszystkich do ofiarności. Podkreślił, że jest to konkretne świadectwo miłości, a "nie można mówić, że się kocha Boga, gdy nie kocha się człowieka".
Podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz wezwał do modlitwy o "siłę do realizacji papieskiego przesłania dla wszystkich odpowiedzialnych za dobro Rzeczpospolitej".
Nawiązując do związków polskiego Papieża z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach stwierdził, że Jan Paweł II w tajemnicy miłosierdzia upatrywał nadzieję dla świata i człowieka, gdyż posiada ona "moc regeneracji godności człowieka, którą może zniszczyć grzech" i jest gwarancją godności ludzkiej.
"Obchodząc Dzień Papieski dziękujemy Bogu za Jana Pawła II i za jego wytrwałe upominanie się o godność człowieka. Sługa Boży Jan Paweł II jawi się przed nami jako mąż Boży, który broni godności człowieka i w którym wszyscy ludzie dobrej woli mają wspomożyciela" - podkreślił kardynał.
Z kolei biskup płocki Piotr Libera zaapelował o postawę wdzięczności wobec Boga i ludzi, poszanowanie godności człowieka oraz wsparcie Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Podczas uroczystej Eucharystii w katedrze w Płocku biskup wzywał też do naśladowania Papieża w aktywnym promowaniu godności człowieka, czemu służy Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
"Składając dziś datki do puszek, wiedzcie, że służycie dobrej, szlachetnej sprawie. Zmieniacie bowiem zwolna starą logikę myślenia w której »mieć« dominuje nad »być«. Młodzi ludzie pokolenia JP II, którym pomagacie, włączają się w budowanie społeczeństwa opartego na ideałach solidarności i braterstwa" - apelował b. sekretarz Episkopatu.
Dzień Papieski na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze, miejscu, w którym Jan Paweł II wielokrotnie zawierzał świat, Polskę i siebie Maryi, szczególne modlitwy o ogłoszenie Go świętym trwały od wczesnych godzinnych rannych. Podczas każdej Mszy św. zanoszone są nie tylko prośby o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, ale także intencje dziękczynne za jego pontyfikat.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.