Błogosławiony dopiero za kilka lat

Na ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym możemy czekać nawet kilka lat. Nie oznacza to, że jego proces beatyfikacyjny napotkał na jakiekolwiek trudności - uspokaja Dziennik.

- Proces toczy się normalnym trybem, po prostu procedury trwają lata - wyjaśnia Dziennikowi ks. Hieronim Fokciński z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Za dziesięć dni mija 23. rocznica śmierci kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy SB.

Od 6 lat proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki jest prowadzony w rzymskiej Kongregacji. Trwają prace nad liczącym ponad tysiąc stron opracowaniem. Postulator ks. Tomasz Kaczmarek stara się w nim udowodnić, że ks. Jerzy poniósł śmierć za wiarę, a jego mordercy działali z nienawiści do kapłana i Kościoła. Już blisko rok temu to opracowanie trafiło do ks. Fokcińskiego, który jest relatorem procesu. - Prace nad „pozycją” są na ukończeniu. Na tym etapie zawsze wychodzą jakieś niejasności, sprawy do szerszego opisania czy uzupełnienia - uspokaja ks. Fokciński.

Czy w czasie procesu pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, że ks. Popiełuszko zginął za wiarę? -Gdybyśmy mieli wątpliwości, to przerwalibyśmy proces, ale nic takiego nie ma miejsca, więc pracujemy dalej - zapewnia ks. Fokciński. Opracowanie musi jeszcze trafić do kolegium teologów konsultorów. I tu, jak ujawnia ks. Fokciński, może czekać w kolejce nawet kilka lat. Gdy teolodzy wydadzą pozytywne orzeczenie, sprawa przejdzie do komisji kardynałów i biskupów, potem musi ją zaaprobować papież, a następnie przygotowywany jest dekret o heroiczności cnót. Po jego upublicznieniu ks. Popiełuszko może być ogłoszony błogosławionym.

Jednak ks. Fokciński ujawnia, że jest sposób na przyspieszenie sprawy. - W szczególnym przypadku Episkopat może zwrócić się z prośbą o przyspieszenie dyskusji przez konsultorów, ale na razie sprawa jeszcze nie jest na tym etapie - wyjaśnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg