Papieskie życzenia na 60-lecie Kirche in Not

O dalsze wspomaganie powołań kapłańskich i zakonnych, formacji zaangażowanego laikatu, mediów katolickich oraz Kościoła na Bliskim Wschodzie zaapelował Papież do organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Przesłanie gratulacyjne z okazji 60-lecia istnienia tego dzieła wystosował w imieniu Ojca Świętego kard. Tarcisio Bertone.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że do najgłębszych i zasadniczych niedostatków współczesności należy zapomnienie wielu ludzi i całych społeczeństw o Bogu. Z jednej strony jest to związane z naciskiem laicyzacji i relatywizmu, z drugiej zaś z brakiem wolności religijnej w wielu krajach świata. W tej sytuacji ogromne znaczenie ma kompleksowa formacja kandydatów do kapłaństwa, osób zakonnych oraz zaangażowanego laikatu.

Powinna ona obejmować wymiar duchowy, ludzki, intelektualny i duszpasterski, aby mogli być oni skutecznymi narzędziami Bożej łaski w swych Kościołach lokalnych oraz na misjach. Kard. Bertone zwrócił uwagę, że w obliczu ogromnego wpływu mediów na ludzkie życie i kulturę potrzeba chrześcijan, którzy aktywnie przyczynialiby się do szerzenia w nich Ewangelii i upowszechniania wartości chrześcijańskich.

Watykański sekretarz stanu wyraził też zaniepokojenie sytuacją, zagrożonego w swym istnieniu Kościoła na Bliskim Wschodzie oraz narzucanych tamtejszym chrześcijanom ograniczeń w publicznym wyznawaniu wiary. Mimo to Duch Święty poprzez twórcze i mądre postawy może otworzyć nieoczekiwane możliwości dla wypełniania misji Kościoła – stwierdził kard. Bertone.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama