Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przyjeżdża do Polski

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, przylatuje do Polski w najbliższy piątek, 14 września. Głównym punktem jego wizyty będzie beatyfikacja w Licheniu o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów.

Kard. Bertone weźmie także udział w konferencji o roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej, organizowanej w Krakowie przez Papieską Akademię Teologiczną. Odwiedzi również warszawską bazylikę księży salezjanów.

Kard. Bertone przyleci do Krakowa specjalnym samolotem w piątek 14 września ok. godz. 18. Towarzyszyć mu będzie 9-osobowy orszak najbliższych współpracowników. Z lotniska uda się do Bazyliki Mariackiej na krakowskim rynku. Tam o 19.15, najprawdopodobniej wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem koncelebrować będzie Mszę św. i wygłosi homilię do mieszkańców Krakowa.

Wieczorem tego dnia - jak informuje bp Tadeusz Pieronek - kard. Bertone na uroczystej kolacji na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego spotka się z uczestnikami konferencji z cyklu: "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która w tym roku odbywa się pod tytułem: "Od Traktatów Rzymskich do Traktatu Konstytucyjnego". Nazajutrz przez kilka godzin kardynał uczestniczyć będzie w obradach konferencji. Odbędzie się ona w Centrum Polonijnym w Krakowie-Przegorzałach. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej wygłosi wykład na temat: "Czynnik religijny a przyszłość Europy".

Inicjatorem tej konferencji, odbywającej się corocznie we wrześniu od siedmiu lat, jest bp Tadeusz Pieronek, a jej instytucjonalnymi organizatorami: Papieska Akademia Teologiczna, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce i Fundacja im. Roberta Schumana z Luksemburga. Obok kard. Bertone, ważnym gościem będzie w tym roku prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wczesnym popołudniem w sobotę 15 września kard. Bertone wraz z osobami towarzyszącymi odleci z Krakowa helikopterem do sanktuarium w Licheniu. O 18. 30 przewodniczyć będzie nieszporom w górnym kościele Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej - informuje Irena Wawrzyniak z Biura Prasowego Sanktuarium. Noc spędzi w domu zakonnym księży marianów.

W niedzielę 16 września kard. Bertone przewodniczyć będzie Mszy św. beatyfikacyjnej o godz. 12 na placu przed bazyliką. Jako legat papieski dokona beatyfikacji Sługi Bożego, o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Marianie są kustoszami licheńskiego sanktuarium. W uroczystości uczestniczyć będą m.in. polscy biskupi i kardynałowie, kard. Franc Rode, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego, prezydent Polski Lech Kaczyński i prezydent Litwy Valdas Adamkus.

Rano tego dnia o godz. 10. przewidywane jest spotkanie kard. Bertone z dziennikarzami w Domu Pielgrzyma "Arka" na terenie sanktuarium.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama