Wiedeń: ofiary Shoah odmówiły kadisz w obecności papieża

W pierwszym dniu swojej wizyty w Austrii papież Benedykt XVI uczcił pamięć zamordowanych Żydów austriackich. W strugach padającego nieustannie deszczu papież Ipogrążył się na chwilę w milczeniu. W tym czasie naczelny rabin Wiednia, Paul Eisenberg, odmówił kadisz, żydowską modlitwę za zmarłych.

Papieża powitali następnie przedstawiciele wspólnoty żydowskiej Wiednia, Salzburga, Grazu, Innsbrucku i Linzu. Rabin Eisenberg przekazał papieżowi przesłanie Izraelskiej Gminy Wyznaniowej (IKG).

Stronę komisji koordynacyjnej ds. współpracy chrześcijańsko-żydowskiej reprezentowali m.in. była sekretarz generalna austriackiej Akcji Katolickiej Ruth Steiner, Helmut Nausner z Kościoła metodystów oraz były ambasador Austrii przy Stolicy Apostolskiej, Walter Greinert.

Podczas spotkania rabin Eisenberg miał na głowie białą kipę, którą wolno nakładać tylko w szczególnych okazjach . Świadczyło to, jak ważne było spotkanie z Benedyktem XVI -powiedziała KAI Ruth Steiner.

Po uczczeniu ofiar Holokaustu papież odjechał papamobilem do Nuncjatury Apostolskiej, gdzie zatrzymał się na czas pobytu w Austrii.

Judenplatz, miejsce, w którym stanęła pierwsza synagoga na ziemi austriackiej, symbolizuje dramatyczne losy Żydów w stolicy Austrii. W 1998 r. na budynku szkoły podstawowej na Judenplatz kard. Schönborn odsłonił tablicę pamiątkową z napisem "«Kiddusch ha Shem» - «uświęcenie Boga»". Tablica przypomina związane z tym miejscem wydarzenie sprzed kilku wieków. W czasach prześladowań Żydów na przełomie lat 1420-21 wiedeńscy żydzi zgromadzeni w synagodze na Judenplatz - centrum znaczącej wspólnoty żydowskiej - wybrali śmierć z obawy przed przymusowym chrztem. Około 200 innych Żydów zostało spalonych żywcem na stosie na przedmieściach Wiednia.

Rzecznik arcybiskupa Wiednia, prof. Erich Leitenberger w rozmowie z KAI zwrócił uwagę, że przymusowych chrztów dokonywano, mimo, że zabraniało tego już wtedy prawo kanoniczne, a chrześcijańscy kaznodzieje tamtego okresu głosili poglądy wrogie wobec Żydów i ich wiary. Chrześcijanie Wiednia biernie odnosili się do tych nauk. Tak, więc - podkreślił Leitenberger - "likwidacja miasta żydowskiego w Wiedniu w 1421 roku była już groźną zapowiedzią tego, co się wydarzyło w Europie w XX wieku".

Pomnik ku czci austriackich ofiar Shoah odsłonięto 25 października 2000 roku z inicjatywy Simona Wiesenthala. Na fryzie umieszczonym w posadzce wokół pomnika, umieszczone są nazwy miejsc, w których w czasach hitlerowskich ginęli austriaccy Żydzi. Przed zamkniętymi betonowymi drzwiami umieszczono tekst w języku niemieckim i angielskim, mówiący o zbrodniach Shoah i szacowanej liczbie ofiar.

W 2001 r. na Judenplatz odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci "sprawiedliwych wśród narodów świata". "Są pośród nich ci nieliczni Austriacy, którzy z inspiracji chrześcijańskiej słowem i czynem sprzeciwili się obłędowi rasowemu narodowych socjalistów" - podkreśla Leitenberger.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama