Watykan-Izrael: Postęp w negocjacjach

4 godziny trwało w Jerozolimie spotkanie watykańsko-izraelskiej komisji roboczej. Jak podano w wydanym na zakończenie komunikacie, rozmowy odbyły się 3 września w serdecznej atmosferze i posunęły negocjacje do przodu.

Dotyczą one porozumienia ekonomicznego w kwestiach podatkowych i własnościowych, co wiąże się z wprowadzeniem w życie zasadniczego porozumienia Stolicy Apostolskiej z Izraelem z 30 grudnia 1993 r. Obie delegacje wyraziły zdecydowaną wolę przyśpieszenia prac, by móc zawrzeć porozumienie ekonomiczne w możliwie jak najbliższym czasie. Negocjacje będą kontynuowane 7 listopada. Natomiast spotkanie plenarne komisji dwustronnej ma się odbyć w Izraelu w pierwszej połowie grudnia. Rozmowy na szczeblu plenarnym między Stolicą Apostolską a Izraelem wznowiono w Watykanie 21 maja 2007 r. po 5-letniej przerwie.

Wczorajsze negocjacje w Jerozolimie poprzedzają oczekiwaną audiencję papieską dla Szymona Peresa. Nowo wybranego prezydenta Izraela, który pełni urząd od 15 lipca, Ojciec Święty przyjmie 6 września. Liczący dziś 84 lata izraelski polityk, laureat pokojowej nagrody Nobla, zawarł stosunki dyplomatyczne i zasadnicze porozumienie ze Stolicą Apostolską jako ówczesny minister spraw zagranicznych. W kołach kościelnych Izraela – jak informuje katolicka agencja AsiaNews – z jego wizytą u Benedykta XVI wiąże się nadzieje na przyśpieszenie obecnych negocjacji.

Również 6 września Papież ma przyjąć w Castelgandolfo innego polityka z Bliskiego Wschodu. Będzie to minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Saud Al-Faisal Bin Abdul Aziz Al-Saud.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama