55 litrów krwi w podziękowaniu za kanonizację

Prawie 55 litrów krwi oddało ponad sto osób jako podziękowanie za kanonizację bł. Szymona z Lipnicy. Akcję pobierania krwi przeprowadzili w Lipnicy Murowanej pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Na oddanie krwi zdecydowało się 111 osób. Gest miał być także formą dziękczynienia za kanonizację Szymona, której dokonał Benedykt XVI w Watykanie 3 czerwca br.

Pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie udało się zebrać prawie 50 litrów krwi. Akcji towarzyszyło hasło: "Jak Szymon pomagać ludziom".

Św. Szymon urodził się ok. 1436 r. w Lipnicy Murowanej. Od najmłodszych lat nie wykazywał wielkiej ochoty do zabaw z rówieśnikami. Często opuszczał bawiące się dzieci i szedł do kościoła się modlić. Upodobał sobie modlitwy do Matki Bożej, którą czcił w sposób szczególny.

Ukończył Akademię Krakowską i ok. 1457 r. wstąpił do zakonu ojców bernardynów. Zakon w tym czasie cieszył się niezwykłą popularnością, mimo trudnej reguły i surowości życia. Szymonowi te warunki stworzyły doskonałą okazję dla duchowego rozwoju. W 1465 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Pierwsze kroki skierował do Tarnowa, gdzie został przełożonym klasztoru. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja. Podczas zarazy w Krakowie w 1482 r. wychodził na ulice, by spowiadać umierających ludzi. Wkrótce sam zachorował i zmarł 18 lipca 1482 r. Po jego śmierci wiele osób zostało uzdrowionych za jego wstawiennictwem.

24 lutego 1685 r. Szymon z Lipnicy został beatyfikowany. świętym ogłosił Benedykt XVI 3 czerwca br. w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama