Pielgrzymkowa pomoc Ojca Świętego

W czasie zbliżającej się pielgrzymki do Austrii Benedykt XVI odprawi dwie Msze św. - w Mariazell 8 września i w Wiedniu 9 września. Zbiórka na tacę w czasie tych celebracji przeznaczona zostanie na dwa projekty pomocy w Wiedniu i w Bośni - informuje Nasz Dziennik.

Połowę zebranej kwoty otrzyma austriacka Caritas na pomoc matkom i dzieciom w potrzebie, a drugą połowę archidiecezja Sarajewo na "europejskie przedszkole".

Austriacka diecezja Gurk-Klagenfurt i archidiecezja Sarajewo nawiązały współpracę tuż po Środkowoeuropejskim Dniu Katolików w 2004 roku. Od tego czasu utrzymywane są regularne kontakty między parafiami, szkołami, seminariami duchownymi. Katolicy Karyntii wspierają też projekty charytatywne w Bośni. Jednym z tych projektów jest tzw. europejskie przedszkole budowane obecnie na przedmieściach Sarajewa. - Na razie trwają tam prace budowlane, ale za pomocą pieniędzy zebranych na tacę podczas wizyty Papieża być może uda się je zakończyć jeszcze tej jesieni - powiedział Kurt Haber, odpowiedzialny w diecezji Gurk-Klagenfurt za kontakty z Bośnią. Uważa on, że jest to "inwestycja szczególnie korzystna dla przyszłości kraju".

Przedszkole będzie otwarte dla dzieci różnych wyznań, ale oczywiście ma też stanowić wsparcie dla mniejszości katolickiej w Sarajewie i okolicach. Katolicy stanowią tylko 10 proc. mieszkańców aglomeracji Sarajewa.

Jeśli chodzi o wewnątrzaustriacki projekt, który będzie realizowany z tacy zebranej podczas wizyty Ojca Świętego, to dotyczy on wsparcia dla matek. Chodzi o kobiety, które po urodzeniu dziecka znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Caritas prowadzi na terenie Austrii 35 ośrodków poradnictwa socjalnego oraz 8 domów dla matki z dzieckiem. W tych domach mogą zamieszkać, nawet na okres dwóch lat, kobiety w trudnych sytuacjach życiowych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama