Benedykt XVI zachęcił uczestników międzynarodowej pielgrzymki młodzieży do Mariazell, by podążała za Chrystusem.
"Życzę, abyście szczególnie w tych dniach uwielbiali Jezusa Chrystusa w modlitwie, w świętej liturgii, jaką świętujecie w jedności z całym Kościołem; życzę, aby był On wśród was podczas wszystkich waszych spotkań w tych dniach oraz aby w Nim wzrastała przyjaźń między wami" - napisał papież. Jego orędzie odczytał arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, witając młodych pielgrzymów w narodowym sanktuarium austriackim wieczorem 12 sierpnia.
Jeśli tak wielu ludzi przybywa do tego miejsca, by spotkać tam Chrystusa obecnego w sakramentach, oznacza to, że mimo "materialnej sytości" w Europie jest także dziś aktualne dążenie do wieczności oraz że Europa żyje" - stwierdził Benedykt XVI w swoim przesłaniu.
Przypomniał też, że Mariazell założyli przed 850 laty mnisi benedyktyńscy. Duch modlitwy i wspólnoty, jaki przepełniał ich założyciela, głęboko wrył się w życie Europy. Do dziś zakony benedyktynów są ośrodkami liturgii, gościnności i oświaty na całym naszym kontynencie. Ten duch obecny jest także w Mariazell - podkreślił Ojciec Święty.
Zaznaczył, że wielkie wrażenie zrobił na nim Środkowoeuropejski Dzień Katolików zakończony w maju 2004 wielką pielgrzymką narodów właśnie do Mariazell. "Również ja udam się już za kilka dni z pielgrzymką do tego bogatego w tradycję sanktuarium, a towarzyszyć mi będzie hasło «Patrzeć na Chrystusa». Mam nadzieję spotkać wtedy wielu z was i wraz z wami wielbić Boga i dziękować Mu za łaskę wiary w Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela ludzkości" - napisał Benedykt XVI.
W kazaniu podczas Mszy św. kard. Schönborn nawiązał do papieskiego orędzia i zwrócił uwagę młodych pielgrzymów przede wszystkim na sakrament pokuty. Podkreślił przy tym, że spotkanie z Jezusem będą odczuwali wówczas, gdy będą mieli w sobie więcej radości i większe poczucie wzajemnej przyjaźni. Taka przyjaźń między poszczególnymi ludźmi i całymi narodami jest widomym znakiem tego, że "ze względu na swoje chrześcijańskie korzenie Europa może być tym, czym my jesteśmy tutaj" - powiedział przewodniczący episkopatu Austrii.
Duszpasterz młodzieży tego kraju bp Franz Lackner i przeor sanktuarium w Mariazell o. Karl Schauer również podkreślili europejskie znaczenie styryjskiego sanktuarium. W Mariazell mówi się wieloma językami, ale język wiary łączy wszystkich ludzi, podkreślił biskup. Jednocześnie zachęcił młodych pątników do udziału w życiu Kościoła. "Waszym zadaniem jest nadanie Kościołowi młodego, otwartego i odważnie wierzącego oblicza" - powiedział krajowy duszpasterz młodzieży.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.