Biografia papieskiego brata

Nakładem niemieckiego wydawnictwa Herder ukaże się w najbliższych dniach biografia ks. Georga Ratzingera, brata papieża Benedykta XVI. 83-letni kapłan jest najbliższym z żyjących krewnych papieża.

Nakładem niemieckiego wydawnictwa Herder ukaże się w najbliższych dniach biografia ks. Georga Ratzingera, brata papieża Benedykta XVI. 83-letni kapłan, były kierownik chóru i orkiestry katedry w Ratyzbonie oraz światowej sławy chóru chłopięcego "Regensburger Domspatzen", jest najbliższym z żyjących krewnych papieża.

Ks. Georg Ratzinger wręczy bratu pierwszy egzemplarz swojej biografii 16 sierpnia w Castel Gandolfo. Od 25 sierpnia książka znajdzie się w księgarniach.

Autorem książki "Brat papieża. Georg Ratzinger i «Regensburger Domspatzen»" jest dziennikarz i scenarzysta Anton Zuber. Głównym motywem bogato ilustrowanej publikacji jest życie niemieckiego kapłana poświęcone muzyce.

Starszy o trzy lata od swego brata-papieża Georg Ratzinger urodził się 15 stycznia 1924 r. w Pleiskirchen koło Altötting. Najstarszą z trojga rodzeństwa Ratzingerów była siostra Maria, która zmarła w 1991 r. w Ratyzbonie i tam została pochowana w grobie rodzinnym obok rodziców. Obaj bracia otrzymali święcenia kapłańskie tego samego dnia w 1951 r. we Fryzyndze.

W późniejszym czasie drogi obu braci rozeszły się. Joseph (nazwany w książce "książkowym molem") robił karierę na uniwersytecie oraz w Rzymie, natomiast Georg (mól muzyczny), odbył studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium i w 1964 r. został kapelmistrzem katedry w Ratyzbonie oraz dyrygentem chóru chłopięcego "Regensburger Domspatzen" - "Wróbelków Katedralnych z Ratyzbony". Wraz z nimi ten wybitny teolog i muzyk dał ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą.

Wśród utworów wykonywanych przez "Wróbelki" znalazły się również własne kompozycje Georga Ratzingera, jak np. Msza Roku Świętego, której prawykonanie odbyło się w listopadzie 2000 r. w katedrze w Ratyzbonie. We wrześniu 2005 r. chłopięcy chór z Ratyzbony występował przed Benedyktem XVI w Kaplicy Sykstyńskiej. Chór pod dyrekcją Rolanda Büchnera wykonał kilka utworów Georga Ratzingera, a także kompozycje Lorenzo Perosiego, Pierluigiego Palestriny i Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego. Do dziś ks. Georg Ratzinger utrzymuje bliskie kontakty z byłymi członkami chóru.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama