Papież ogłosił Rok św. Pawła

„Działanie Kościoła jest wiarygodne i skuteczne tylko wtedy, gdy ci, którzy do niego należą, gotowi są oddać życie za wierność Chrystusowi w każdej sytuacji". Papież podkreślił to podczas pierwszych nieszporów uroczystości świętych Piotra i Pawła, którym przewodniczył 28 czerwca w rzymskiej bazylice nad grobem Apostoła Narodów.

„Jak na początku, tak również dzisiaj Chrystus potrzebuje apostołów gotowych poświęcić samych siebie. Potrzebuje świadków i męczenników takich jak św. Paweł” – mówił w homilii Papież. Przypomniał, że ten porywczy prześladowca chrześcijan, kiedy na drodze do Damaszku padł na ziemię olśniony boskim światłem, bez wahania przeszedł na stronę Ukrzyżowanego i poszedł za Nim, nigdy już nie zawracając. Żył i pracował dla Chrystusa. Dla Niego cierpiał i umarł. „Jakżeż aktualny jest dzisiaj jego przykład! I właśnie dlatego cieszę się, mogąc ogłosić oficjalnie, że apostołowi Pawłowi poświęcimy specjalny rok jubileuszowy od 28 czerwca 2008 r. do 29 czerwca r. 2009. z okazji dwutysiąclecia jego urodzin. Historycy umieszczają je między 7 a 10 r. po Chrystusie” – powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI wskazał, że miejscem obchodów „Roku św. Pawła” będzie przede wszystkim Rzym. Będą się one odbywać w bazylice, w której zgodnie ze zdaniem specjalistów i niekwestionowaną tradycją przechowywany jest sarkofag ze śmiertelnymi resztkami Apostoła, a także w przyległym benedyktyńskim klasztorze pod jego wezwaniem. Będzie to seria wydarzeń liturgicznych, kulturalnych i ekumenicznych, a także inicjatyw pastoralnych i społecznych. Urządzać się będzie pielgrzymki do grobu św. Pawła i kongresy naukowe, ukażą się publikacje. Podobne inicjatywy w diecezjach, sanktuariach i miejscach kultu na całym świecie podejmą zwłaszcza instytucje noszące imię św. Pawła czy inspirujące się jego postacią i nauczaniem. Ważnym aspektem obchodów będzie wymiar ekumeniczny, gdyż Apostoł Narodów zawsze zabiegał o jedność i zgodę wszystkich chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama