Watykan: Ad limina biskupów Togo

Episkopat Togo rozpoczął wizytę ad limina Apostolorum. Benedykt XVI przyjął 18 czerwca na audiencjach pięciu biskupów oraz administratora diecezjalnego Aného w Republice Togo.

Jednym z pilnych wyzwań Kościoła w tym kraju jest formacja i zachęcenie świeckich do odpowiedzialnego włączenia w życie społeczne i religijne – podkreśla przewodniczący tamtejszego episkopatu, bp Ambroise Kotamba Djoliba

„Naszym wyzwaniem jest edukacja: formowanie i wychowanie ludzi, aby mogli sami podjąć właściwe im obowiązki” – powiedział bp Djoliba. Dodał on, że „dotyczy to zarówno życia obywatelskiego jak i religijnego. Jeśli natomiast chodzi o relacje z wyznawcami innych religii, można powiedzieć, że istnieje ludzki kontakt, dialog życia, mamy pewne wspólne wartości”. Nie jest on jednak w jakiś sposób zorganizowany. Zależy to od duszpasterzy i środowiska. Jak podkreśla przewodniczący episkopatu „w przypadku mojej diecezji Sokodé, nie mamy problemów. Relacje z muzułmanami są dobre”. Przede wszystkim dlatego, że sami ludzie są bardzo gościnni. „Prowadzimy dialog życia. Muzułmanie są z nami w ważnych dla nas chwilach, podobnie i my jesteśmy z nimi. Można mówić o pokojowym współżyciu. Obecnie wznosimy most, przy budowie, którego chrześcijanie wraz z muzułmanami pracują ochotniczo” – powiedział bp Djoliba.

Togo leży nad zatoką Gwinejską, w środkowej Afryce. Zajmuje obszar 56. 790 km², a ludności ma 5.548.702. Na przełomie XIX i XX w. Togo było kolonią niemiecką, a po I wojnie światowej zachodnią część kraju przejęła Wielka Brytania, zaś wschodnią – Francja. W roku 1960 kraj ten ogłosił niepodległość. Chrześcijanie stanowią 46,8 proc., przy czym 27,5 proc. z nich należy do Kościoła katolickiego, 1/3 ludności to wyznawcy tradycyjnych religii, a 1/8 – muzułmanie sunnici.

Ewangelizacja Togo zaczęła się przed 125 laty i była dziełem Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, a następnie werbistów. Przed niemal 52 laty ustanowiono tam pierwszą diecezję. Obecnie w Togo istnieje siedem diecezji i 166 parafii. Posługę duszpasterską pełni niemal 475 kapłanów wspomaganych przez 755 zakonnic. Przeciętnie na jednego księdza przypada ok. 4 tys. wiernych.

«« | « | 1 | » | »»