Benedykt XVI: Wciąż jeszcze dużo do zrobienia

Wciąż jeszcze pozostało dużo do zrobienia, by odpowiedzieć na wezwanie misyjne, które Chrystus kieruje do każdego ochrzczonego. Mimo wielkich wysiłków w ostatnich dziesięcioleciach jest to nadal bardzo pilne - pisze Benedykt XVI w opublikowanym 29 maja orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, obchodzony 21 października.

W orędziu, zatytułowanym „Wszystkie Kościoły dla całego świata” papież nawiązuje do minionej 21 kwietnia 50. rocznicy opublikowania encykliki „Fidei donum”. Tym dokumentem Pius XII wprowadził nową formę współpracy misyjnej: wysyłanie na misje księży diecezjalnych z krajów o dawnej tradycji chrześcijańskiej. Ta współpraca – zwraca uwagę Benedykt XVI – przyniosła obfite owoce zarówno młodym Kościołom na terenach misyjnych, jak i tym, z których pochodzili misjonarze.

Dziś zachodnie społeczeństwa dotyka laicyzacja, kryzys rodziny, zmniejszenie liczby powołań i starzenie się księży. Sprawia to, że Kościołowi zagraża zamknięcie się w sobie i osłabienie zapału misyjnego. Ojciec Święty zachęca jednak do ufności Bogu, który nie opuści swego ludu. Ponadto przypomina, że również młode Kościoły wezwane są do misji. Niektóre z nich obfitują w powołania kapłańskie i zakonne. Wielu tamtejszych księży wysyłanych jest do pełnienia posługi w innych krajach – również od dawna znających Ewangelię. Jest to opatrznościowa wymiana darów – stwierdza Papież. Dziękuje Bogu za współpracę misyjną, której tak wielu kapłanów „Fidei donum” poświęciło życie – nieraz aż do męczeństwa. Zachęca cały Kościół – a zwłaszcza biskupów – do wzmożenia wysiłków misyjnych. Wzywa też do wytrwałej modlitwy za misje

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama